Specyfika działania systemów oddymiających
Dym wytwarzający się w wyniku pożaru jest dla człowieka wcale nie mniej groźny niż sam ogień. Wdychanie go prowadzi do urazów cieplnych, podrażnień oczu i nosa, zatrucia toksynami, a w najgorszym wypadku nawet do śmierci. Właśnie dlatego jednym z bardzo ważnych elementów uzupełniających systemy przeciwpożarowe są systemy oddymiające. Dzięki nim można bezpieczniej i skuteczniej przeprowadzić ewakuację. Na czym polega specyfika ich działania?
Jak działają systemy oddymiające?
Wszystkie systemy oddymiania mają identyczne cele – odprowadzać dym z budynku, wyrównywać ciśnienie oraz doprowadzać świeże powietrze w miejsce pożaru. Ich działanie zapewnia lepszą widoczność podczas ewakuacji. Ogranicza też ryzyko zatrucia się dymem. Poza tym systemy oddymiające umożliwiają podjęcie szybszych i bardziej precyzyjnych akcji gaszenia pożaru. Dzięki temu przyczyniają się do ograniczenia strat wynikających z jego wybuchu. Z pewnością są niezbędnym elementem ochrony przeciwpożarowej.
Grawitacyjne i mechaniczne systemy oddymiania
Wyróżniamy dwa rodzaje systemów oddymiających:
- grawitacyjne systemy oddymiania – działają na podobnej zasadzie jak przeciąg, dym usuwany jest w wyniku różnicy ciśnień wytwarzanej podczas pożaru; na systemy te składają się okna lub klapy oddymiające i napowietrzające oraz urządzenia odpowiadające za aktywowanie ich w razie wybuchu pożaru – mogą to być siłowniki pneumatyczne lub elektryczne, sprężyny albo rygle elektromagnetyczne; bezpieczniki topikowe uruchamiają je, a te otwierają wspomniane klapy lub okna;
- mechaniczne systemy oddymiania – w tych systemach naturalny proces wspomagany jest przez zastosowanie wentylatorów w kanałach dymowych; zazwyczaj mechaniczne systemy oddymiające są połączone z Systemami Sygnalizacji Pożaru i to właśnie dzięki informacjom z ich czujników w odpowiednim momencie aktywują działania kolejnych urządzeń. Najpierw otwierają się klapy dymowe, potem dolotowe, a na końcu uruchamiane są wentylatory.
System oddymiania dostosowany do obiektu
Systemy oddymiania stosuje się w budynkach mieszkalnych, na klatkach schodowych, czy na parkingach podziemnych. Do każdego obiektu trzeba dobrać najbardziej odpowiedni projekt. Systemy Sygnalizacji Pożaru oraz oddymiania to specjalność firmy LVS-TECH z Łodzi. Świadczy ona kompletną usługę – od projektu po wykonawstwo. Wieloletnie doświadczenie i dogłębna znajomość przepisów pomagają specjalistom firmy LVS-TECH dobierać rozwiązania idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów. Tworzą systemy zapewniające najwyższy stopień ochrony przeciwpożarowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana