Skąd bierze się próchnica i jak ją leczyć?
Próchnica to choroba, która kojarzy nam się głównie z małymi dziećmi. Jednak dotyka ona również osoby dorosłe. W Polsce aż 95% pełnoletnich osób ma z nią problemy. Jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.
Co to jest próchnica?
Próchnica jest to zakaźna choroba zębów. Za jej powstawanie odpowiadają bakterie gromadzące się w płytce nazębnej, która osadza się na nich w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Powoduje ona osłabienie zębów, odwapnienie szkliwa, ubytki, a nawet utratę zębów. Dlatego tak ważne jest, aby rozpocząćleczenie próchnicy od razu po zobaczeniu pierwszych jej śladów.
Próchnica jest dosyć trudna do wykrycia w początkowym etapie, ponieważ przebiega bezobjawowo. Z czasem choroba rozwija się i zaczyna dawać objawy takie, jak:
Przebarwienia na zębach w postaci małych białych lub brązowych plamek.
Pęknięcia szkliwa.
Nadwrażliwość zębów na ciepłe/zimne pokarmy i napoje.
Silny ból.
Gorączka.
Zaczerwienienie dziąseł.
Nawracające afty.
Obrzęk twarzy.
Jak leczyć próchnicę?
Leczeniem próchnicy zębów zajmują się specjaliści pracujący w gabinetach stomatologicznych takich jak np. przychodnia stomatologiczna Multimed w Zamościu. Do lekarza należy wybrać się od razu, gdy zauważysz u siebie lub członków swojej rodziny objawy tej choroby.
W przypadku pierwszych objawów próchnicy do leczenia używa się ozonoterapii i zaleca odpowiednią higienę domową. Jeśli w zębie pojawił się ubytek, należy go oczyścić i uzupełnić, czyli założyć plombę.
W przypadku zaawansowanej choroby, w której przebiegu pojawił się ropień, należy wykonać tzw. leczenie kanałowe, czyli usunąć ropień, oczyścić ząb i uzupełnić ubytek.
Nieleczony ropień może doprowadzić nawet do utraty zębów. Dlatego pamiętaj, aby nie zostawiać leczenia stomatologicznego na ostatnią chwilę, gdy ból nie ustępuje nawet po przyjęciu kolejnej tabletki przeciwbólowej.
Do czego prowadzi nieleczona próchnica?
Utrata zębów to jednak nie wszystko, co może nas spotkać, gdy zbagatelizujemy próchnicę zębów. U dzieci nieleczona choroba zębów mlecznych może spowodować
zakażenie zębów stałych. Dodatkowo bakterie razem ze śliną dostają się do organizmu i rozprzestrzeniają się po nim, wywołując choroby takie, jak:
problemy z trzustką,
cukrzyca typu 2,
udar,
zapalenie nerek,
zapalenie mózgu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana