Różnice między kolektorem słonecznym a panelem fotowoltaicznym
Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne, choć wyglądają bardzo podobnie, to nie należy ich mylić. Warto bowiem wiedzieć, że inne jest ich przeznaczenie oraz zasada działania. Obie instalacje do produkcji energii wykorzystują słońce, ale w przypadku solarów promienie słoneczne potrzebne są do wytwarzania ciepła, a paneli PV – produkcji energii elektrycznej.
Panele fotowoltaiczne vs kolektory słoneczne. Co je różni?
Jak wspomniano wcześniej, panele PV zamieniają energię słoneczną w prąd elektryczny, co jest możliwe dzięki występowaniu zjawiska fotoelektrycznego – elektrony pod wpływem światła, czyli fotonów, wprowadzane są w ruch. Powstająca w ten sposób siła elektromotoryczna prowadzi do przekształcenia energii słonecznej w prąd stały, który następnie trafia do falownika i zasila domowe urządzenia elektryczne. Prąd wytwarzany przez ogniwa wykorzystywany jest pierwszej kolejności, a więc zmniejsza się pobór energii z sieci.
Panele PV mogą być monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz cienkowarstwowe – do ich montażu potrzebna jest jednak największą powierzchnia. Panele monokrystaliczne zbudowane są z jednego kryształu i uznawane są za wydajniejsze od polikrystalicznych, które charakteryzują się uporządkowaną strukturą kryształową.
Kolektory słoneczne absorbują światło i przekształcają je w energię cieplną, która wykorzystywana jest do ogrzewania wody użytkowej oraz wspomagania pracy instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki absorberowi nagrzewany jest nośnik ciepła, który przemieszcza się do zbiornika akumulacyjnego, w którym zgromadzona jest woda. Po oddaniu ciepła nośnik wraca do kolektora.
Solary dzielą się na płaskie, próżniowe i rurowo-próżniowe. W przypadku tych pierwszych mowa o panelach, które zbudowane są z przeźroczystego absorbera, izolacji oraz wymiennika ciepła. Kolektory próżniowe są wizualnie podobne do płaskich, z tą różnicą, że wewnątrz panuje próżnia redukująca straty ciepła, które powstają w czasie przewodzenia. Z kolei kolektory próżniowo-rurowe zbudowane są ze szklanych rurek ułożonych w rzędzie.
Co łączy panele PV i kolektory słoneczne?
Zarówno kolektory solarne, jak i panele PV wraz z kompletnym systemem montażowym kupić można w internetowej hurtowni instalacyjnej SWATT. Pomimo znacznych różnic warto wiedzieć, że obydwa rodzaje instalacji pozwalają zmniejszyć zużycie paliw kopalnianych, a tym samym odciążyć budżet domowy. Wysoki początkowo koszt inwestycji w obliczu rosnących cen energii szybko się zwraca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana