Rola żwiru i piasku w produkcji chemii budowlanej
Pomimo powszechnego zastosowania, piasek i żwir to jedne z najcenniejszych surowców na świecie. To właśnie dzięki nim można rozbudowywać miasta, które muszą pomieścić coraz więcej osób. Piasek i żwir są niezbędnymi składnikami wielu tworzyw stosowanych w trakcie prac budowlanych. Jakie mają znaczenie przy produkcji chemii budowlanej?
Czym jest chemia budowlana?
Chemia budowlana stanowi formę dodatków chemicznych oraz różnych domieszek. Przeznaczona jest do produkcji zapraw budowlanych, zaczynów, betonów, produktów przyspieszających wiązanie oraz twardnienie. Sprawdzają się do wykonywania materiałów powłokowych, lakierów, farb czy środków zagruntowania. Już w latach 80. XX wieku doceniano rolę kruszyw do produkcji różnego rodzaju zapraw – murarskich, tynkarskich i klejących. W skład chemii budowlanej wchodzą wszystkie produkty, z którymi ma się do czynienia przy drobnym remoncie lub skomplikowanych pracach budowlanych. Kruszywa, z których powstaje chemia budowlana, oferuje m.in. renomowana kopalnia kruszyw i żwirownia ZAS-BUD, która dba o jakość proponowanych surowców.
W jakiej chemii budowlanej wykorzystuje się piasek i żwir?
Piasek i żwir to podstawowe składniki zapraw murarskich, które spełniają różnorodne zadania – m.in. łączą ze sobą kolejne elementy konstrukcyjne, czyli cegły i pustaki. Dzięki solidnej zaprawie z piasku można stworzyć ochronę wielu elementów przed czynnikami zewnętrznymi. Pozwala także wykonać jednolitą powierzchnię ścian, uszczelnić konstrukcje oraz wypełnić wszelkie ubytki. Piasek sprawdza się do produkcji betonu. Wykorzystując m.in. piasek podsypkowy, można wykonać trwały beton do wykonywania fundamentów, podłóg, stropów, schodów czy nawierzchni drogowych. Aby wzbogacić masę betonową, stosuje się różnego rodzaju domieszki. Pozwala to uzyskać pożądane właściwości fizyczne, chemiczne i estetyczne produktu.
Chemia budowlana – do czego stosuje się piasek i żwir?
Piasek i żwir to naturalne kruszywa, które sprawdzają się do produkcji chemii budowlanej. Po dokładnej obróbce wykorzystywane są do produkcji suchych zapraw, klejów, mas szpachlowych oraz żywicznych systemów posadzkowych. Kruszywa te można również zastosować jako piasek specjalny, który znajduje swoje zastosowanie w procesie czyszczenia dużych konstrukcji. Muszą jednak zostać wcześniej poddane odpowiedniemu procesowi obróbki, w którego trakcie kruszywo jest płukane i wysuszone, a następnie frakcjonowane. Warto wybierać renomowane kopalnie kruszyw, które oferują sprawdzone kruszywa do produkcji chemii budowlanej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana