Rola przepompowni w komunalnych oczyszczalniach ścieków
Oczyszczanie ścieków z substancji zagrażających równowadze biologicznej środowiska naturalnego stało się w ostatnim czasie poważnym wyzwaniem cywilizacyjnym. Zadanie to wykonują oczyszczalnie ścieków, będące zespołem zaawansowanych technologicznie urządzeń. Aby mogły spełniać swoje zadania, zanieczyszczenia płynne muszą zostać odebrane i przetransportowane. Dowiedz się, jaka jest rola przepompowni w komunalnych oczyszczalniach ścieków.
Rodzaje sieci kanalizacyjnych
Kanalizacja, jako system wzajemnie połączonych rur i kolektorów ma za zadanie odprowadzanie ścieków sanitarnych i deszczowych do oczyszczalni ścieków. Można wyróżnić wiele rodzajów systemów kanalizacyjnych, podzielonych według różnych kryteriów (pełna – ogólnospławna, rozdzielcza, półrozdzielcza lub częściowa – rozdzielcza, półrozdzielcza). Najważniejszy podział wynika jednak ze sposobu ich transportu. Najczęściej buduje się kanalizacje konwencjonalne grawitacyjne lub grawitacyjno-pompowe, rzadziej kanalizacje niekonwencjonalne z wymuszonym przepływem ścieków, wykorzystujące układy nadciśnieniowe lub próżniowe podciśnieniowe.
Gdzie konieczne są przepompownie ścieków?
Kanalizacja musi spełniać swoje zadania również w terenie, w którym nie ma możliwości budowy zbiorczej sieci kanalizacyjną typu grawitacyjnego, przede wszystkim ze względu na ukształtowanie terenu, niekorzystne warunki geologiczne lub z powodu dużego rozproszenia dostawców ścieków. Wówczas jedynym skutecznym sposobem odbioru ścieków jest budowa ciśnieniowej sieci kanalizacyjnej. Składa się ona w wielu przepompowni ścieków zlokalizowanych na terenie wielu posesji i spiętych wspólnym kolektorem ściekowym odprowadzającym ścieki do oczyszczalni.
Jak działają przepompownie ścieków?
Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej dostawca wyposażenia technologicznego oczyszczalni ścieków Contecsim z Pruszcza Gdańskiego, pompownie ścieków służą do przetłaczania nieczystości płynnych na dłuższych odcinkach i do wyżej położonych zbiorników. Zbudowane są z kilku podstawowych elementów. Podstawowym są zbiorniki, które wykonane mogą być z różnych materiałów, najczęściej jednak z polietylen PEHD. Specjalistyczne pompy do kanalizacji pracują dzięki układowi zasilania i automatyki. Całość połączona jest instalacją hydrauliczną, w której skład wchodzą rury, zawory, przepływomierze i itp. Przepompownie, ich wielkości oraz moce dobiera się indywidualnie w zależności od wielu czynników. Kanalizacje wysokociśnieniowe wymagają pomp o większej sprawności niż kanalizacje ciśnieniowe, zróżnicowane są także wielkości zbiorników asenizacyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana