Rola i znaczenie zbiorników retencyjnych
Zbiorniki retencyjne pełnią niezwykle ważną funkcję w obliczu rosnących problemów dotyczących gospodarki wodnej – zarówno suszy, jak i intensywnych opadów deszczu. Służą do magazynowania wody opadowej, która następnie jest wykorzystywana do rozmaitych celów. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto zdecydować się na instalację tego typu zbiornika oraz z jakiego powodu ich właściwe uszczelnienie jest tak ważne.
Korzyści z montażu zbiorników retencyjnych
Można wymienić wiele zalet zbiorników retencyjnych, które przekładają się na różne aspekty życia codziennego. Przede wszystkim ich montaż pozwala na lepsze zarządzanie wodą opadową. Gromadzenie deszczówki w zbiornikach retencyjnych umożliwia jej późniejsze wykorzystanie w celach gospodarczych, takich jak podlewanie ogrodów i nawadnianie innych terenów zielonych czy mycie samochodów albo maszyn rolniczych. Przyczynia się to bezpośrednio do ograniczenia zużycia wody z sieci, co wiąże się natomiast z ponoszeniem mniejszych wydatków finansowych.
Ponadto zbiorniki retencyjne minimalizują ryzyko wystąpienia powodzi. Pełnią bowiem funkcję bufora, pochłaniającego nadmiar wody opadowej. Tego rodzaju konstrukcje mają pozytywny wpływ na środowisko. Są elementem ochrony ekosystemów wodnych, gdyż regulują przepływ wody, co pozwala na zachowanie równowagi biologicznej w rzekach i jeziorach.
Jak zadbać o uszczelnienie zbiornika retencyjnego?
Aby zapewnić trwałość zbiornika retencyjnego, niezbędne jest jego prawidłowe uszczelnienie. Należy podkreślić, że to kwestia kluczowa, by konstrukcja wywiązywała się ze swoich zadań i skutecznie zatrzymywała deszczówkę. Bez należytego uszczelnienia zgromadzona woda w niekontrolowany sposób mogłaby przedostać się też do podłoża.
Jednym z najefektywniejszych rozwiązań w tym zakresie jest użycie hydroizolacyjnych folii z polichlorku winylu – tego typu produkty oferuje np. dostawca folii PVC Fol-System. Jest to materiał wytrzymały wobec uszkodzeń mechanicznych i wysoce odporny na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki dużej elastyczności folia bardzo dobrze przylega do dna i ścian zbiornika retencyjnego, zapewniając mu najwyższy poziom szczelności. Dzięki temu konstrukcja pełni swoje funkcje przez długie lata, przyczyniając się do poprawy gospodarki wodnej oraz ochrony środowiska.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana