Rola i znaczenie zbiorników retencyjnych
Retencja wody, czyli zdolność do jej gromadzenia i przetrzymywania, to niezwykle istotna kwestia w dobie postępujących zmian klimatycznych. Nie może więc dziwić, że tyle słyszy się ostatnio o zbiornikach retencyjnych różnego typu – od wielkich jezior zaporowych, tworzonych w górnym biegu rzek, po podziemne zbiorniki retencyjne z polietylenu, montowane na terenach gęsto zabudowanych.
Do czego służą zbiorniki retencyjne?
Niezależnie od tego, czy chodzi o gigantyczne jezioro zaporowe Kariba na afrykańskiej rzece Zambezi, czy o podziemny zbiornik zlokalizowany obok hali przemysłowej w polskim mieście, ich rola jest dokładnie taka sama: zmagazynowanie wody w okresie występowania jej nadmiaru, w celu uniknięcia podtopienia i powodzi oraz w celu późniejszego wykorzystania zgromadzonej wody w okresie jej niedoboru (dzięki czemu oszczędzić można tę pochodzącą z sieci wodociągowej, o ile w ogóle będzie dostępna).
Oprócz zabezpieczenia przed powodziami, zbiorniki retencyjne pełnić mogą dodatkowe funkcje, zależnie od ich pojemności i lokalizacji. Te największe przydać się mogą do:
zaopatrzenia wodociągów,
produkcji energii w elektrowniach wodnych,
irygacji gruntów w trakcie suszy,
utrzymywania żeglowności rzek,
rozwijania turystyki i sportu.
Jeżeli chodzi natomiast o podziemne zbiorniki retencyjne zainstalowane w terenie zabudowanym, umożliwiają one wykorzystanie zebranej deszczówki do:
podlewania trawników i ogrodów,
mycia pojazdów, wiat, tarasów itp.
sprzątania wnętrz i spłukiwania toalet.
Zakres zastosowań deszczówki zwiększyć można dzięki zainstalowaniu odpowiednich filtrów oczyszczających zmagazynowaną wodę.
W jakich miejscach sprawdzają się zbiorniki retencyjne?
Największe zbiorniki retencyjne, jak już wspomnieliśmy, tworzy się na rzekach (także w Polsce, czego najbardziej okazałym przykładem jest rezerwuar Racibórz Dolny o pojemności 185 milionów litrów sześciennych). Natomiast zbiorniki podziemne montuje się najczęściej w miastach, obok obiektów wielkopowierzchniowych różnego typu: fabryk i magazynów, gmachów publicznych, zabytków, centrów handlowych itp. Oczywiście chronić mogą one przed zalaniem również osiedla mieszkalne.
W tym, że zbiorniki takie instaluje się głównie na obszarach zurbanizowanych, nie ma nic z przypadku.
– Im więcej jest wokoło budynków i betonu, tym niższy jest poziom retencji wody – tłumaczy przedstawiciel firmy ModernTank, produkującej zbiorniki. – A jednocześnie, tym groźniejsze i bardziej kosztowne są skutki powodzi.
Jakie parametry i właściwości powinien mieć zbiornik retencyjny?
Najważniejszym parametrem każdego zbiornika jest jego pojemność. Przy mniejszych obiektach wystarczy kilkadziesiąt metrów sześciennych, ale w niektórych lokalizacjach potrzebne będzie nawet kilka albo kilkanaście tysięcy metrów. Na osiągnięcie takiej pojemności pozwala technologia montażu zbiorników wieloelementowych, łączonych metodą spawania ekstruzyjnego, która w połączeniu z podwójnymi ściankami gwarantuje maksymalną szczelność.
Zbiornik retencyjny powinien wykazywać się również wysoką odpornością na:
statyczne i dynamiczne obciążenia (dzięki odpowiedniej sztywności obwodowej),
uszkodzenia mechaniczne,
substancje chemiczne,
utlenianie i korozję,
promieniowanie UV (dotyczy to również zbiorników podziemnych, które mogą być wystawione na działanie słońca podczas magazynowania i transportu).
Pożądanymi cechami podziemnych zbiorników retencyjnych są również lekkość, ułatwiająca przewożenie ich i montowanie, oraz możliwość instalowania ich w trudnych warunkach terenowych (w gruntach suchych i nawodnionych, zarówno pod terenami zielonymi, jak i pod drogami i parkingami). Wszystkimi wymienionymi tutaj właściwościami dysponują nowoczesne zbiorniki retencyjne z polietylenu, dzięki czemu mogą one spełniać swoją rolę przez pięćdziesiąt lat albo i więcej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana