Rola i znaczenie wilgotności powietrza w procesach przemysłowych
Wilgotność powietrza to termin określający zawartość pary wodnej w powietrzu. Wskazujemy ją zwykle za pomocą parametrów wilgotności względnej i bezwzględnej, a pomiaru dokonujemy higrometrami. Wilgotność powietrza ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego każdy przedsiębiorca powinien dbać o odpowiednią zawartość pary wodnej w pomieszczeniach pracy. Trzeba przy tym zaznaczyć, że w przemyśle ma to jeszcze dodatkowe znaczenie, o czym właśnie opowiemy w naszym artykule.
Wilgotność optymalna dla samopoczucia i zdrowia człowieka
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, odpowiednia wilgotność powietrza ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Zgodnie ze wskazaniami norm, najlepiej czujemy się przy wilgotności powietrza wynoszącej 40-60%. Jesteśmy wówczas w pełni sił, co przekłada się na naszą wydajność. Najlepiej wówczas potrafimy się skoncentrować, myśleć logicznie i twórczo, a także pracować fizycznie. Odpowiednia wilgotność w powietrzu eliminuje pyły i kurz, a to zmniejsza objawy ewentualnych alergii i zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby dróg oddechowych. W przemyśle optymalna wilgotność powietrza ma też wpływ na materiały, maszyny i sprzęty, a finalnie także na produkty końcowe.
Wpływ wilgotności powietrza na procesy przemysłowe
W halach przemysłowych, gdzie odbywają się różne procesy produkcyjne, a także w magazynach wielkopowierzchniowych, nie bez powodu wdrażana jest regulacja wilgotności powietrza. Właściwa wilgotność powietrza jest istotna nie tylko w przemyśle drzewnym, meblarskim, papierniczym i poligraficznym, z którymi kojarzą nam się w pierwszej kolejności pyły i kurze związane z różnymi obróbkami. Stała wilgotność powietrza jest istotna w wielu różnych branżach, chociażby ze względu na prawidłowość funkcjonowania maszyn i sprzętów. Przykład: przemysł elektroniczny, który raczej kojarzymy z perfekcyjną czystością. Tu wilgotność powietrza też ma znaczenie dla stosowanych materiałów i produktów, bo zbyt niska zawartość pary wodnej w powietrzu powoduje wzrost napięcia elektrycznego. Jak dowiadujemy się w firmie SYNAPO Systemy Nawilżania Powietrza ze Szczecina, w przemyśle elektronicznym i elektrycznym najlepiej sprawdza się nawilżanie wysokociśnieniowe przy wykorzystaniu mgły wodnej rozpylanej za pomocą dysz. Przy podniesionej wilgotności powietrza eliminujemy powstawanie wyładowań elektrostatycznych. Systemy dostarczane do zakładów przemysłowych są w pełni zautomatyzowane, by po zaprogramowaniu stale utrzymywać odpowiednią dla danego miejsca wilgotność powietrza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana