Rodzaje siłowników hydraulicznych
Spróbujecie znaleźć taką dziedzinę techniki lub przemysłu, w których hydraulika siłowa nie odgrywałaby znaczącej roli. Nie będzie to łatwe. Podstawowymi elementami wykonawczymi w układach hydrauliki są siłowniki hydrauliczne, których działanie pozwala na wykonywanie zarówno ciężkich prac, jak i precyzyjnych czynność. Warto więc poznać najważniejsze rodzaje siłowników hydraulicznych. Zapraszamy do lektury.
Czym jest siłownik w układzie hydraulicznym?
Z najprostszej definicji wynika, że siłownik hydrauliczny jest silnikiem hydrostatycznym o ruchu posuwistym, którego zadaniem jest zamiana energii potencjalnej cieczy w energię mechaniczną. Elementem roboczym siłownika może być, w zależności od rozwiązania tłok, membrana lub nurnik. Energia w zamkniętym układzie oddziałuje i wymusza w cylindrze hydraulicznym ruch posuwisty tych elementów. Przepływ cieczy, zazwyczaj oleju hydraulicznego pod ciśnieniem jest w pełni kontrolowany poprzez rozdzielacze, co daje duże możliwości precyzyjnego sterowania pracą. Jak można dowiedzieć się, odwiedzając stronę internetową Zakładu Hydrauliki Siłowej z Kobylanki, który jest producentem cylindrów hydraulicznych, siłowniki hydrauliczne znajdują zastosowanie w maszynach rolniczych, budowlanych i leśnych, żurawiach, przyczepach, naczepach, podnośnikach, platformach załadunkowych oraz w bardzo wielu urządzeniach i maszynach używanych w wielu branżach przemysłu i techniki.
Rodzaje siłowników hydraulicznych
Podstawowy podział siłowników hydraulicznych wyróżnia:
Siłowniki jednostronnego działania, w których suw roboczy odbywa się tylko w jednym kierunku, a powrót tłoka oraz usunięcie cieczy z komory roboczej muszą być wymuszone, np. przez sprężynę lub przez sam ciężar tłoczyska. Mogą one pracować w trybie pchającym lub ciągnącym.
Cylindry hydrauliczne dwustronnego działania, w których suwy robocze odbywają się w obu przeciwstawnych kierunkach. Siłowniki składają się z dwóch komór, z których każda ma niezależne wejście. Dzięki temu jest możliwe wtłaczanie cieczy hydraulicznej na przemian z jednej lub z drugiej strony tłoka. Występują siłowniki dwustronnego działania jednotłoczyskowe, dwutłoczyskowe i wielotłokowe oraz teleskopowe.
Inny podział siłowników wynika z ich różnej budowy i zastosowania elementu, na który oddziałuje olej hydrauliczny. Najczęściej spotykane to siłowniki tłokowe, nurnikowe lub membranowe. Wyróżnić można także siłowniki hydrauliczne teleskopowe, podporowe, tandemowe, obrotowe i wahadłowe, siłowniki płaskie i przelotowe. Wszystkie siłowniki hydrauliczne dostępne są w szerokim zakresie średnic i skoków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana