Rodzaje i charakterystyka wielopił do drewna
Wraz z postępem technologicznym zakłady produkcyjne dążą do coraz większej automatyzacji. Nie inaczej jest w przypadku tartaków. Jakie maszyny wykorzystuje się do usprawnienia procesu obróbki drzewa? Tutaj dużą rolę odgrywają tak zwane wielopiły. W jakim konkretnie celu są one wykorzystywane? Jakie są najpopularniejsze rodzaje wielopił? Poznaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.
Czym są wielopiły do drewna?
Dawniej do cięcia drzewa wykorzystywało się tradycyjne piły. Ręczne urządzenia tnące nie wyróżniają się jednak zbyt dużą efektywnością, a korzystanie z nich jest dość uciążliwe. To właśnie dlatego w prężnie rozwijającej się branży przemysłowej szybko pojawiły się bardziej zmechanizowane urządzenia. Wielopiła to maszyna złożona z kilku pił, dzięki którym rozkrawanie dużych brył drewna staje się dużo prostsze. Współpracujące ze sobą urządzenia tnące są w stanie przyspieszyć produkcję nawet kilkukrotnie. Co więcej, te urządzenia charakteryzują się dużą precyzją oraz niezawodnością. To pozwala na wykonanie nawet bardziej skomplikowanych zleceń. Pilarki wielotarczowe znajdują zastosowanie nie tylko na tartakach, ale również w zakładach rzemieślniczych oraz produkcyjnych. Służą one do przerzynania drewna, kamienia oraz metalu. Szczególnie przydatne okazują się przy produkcji konstrukcji drewnianych, listew, desek oraz mebli.
Jaka piła wielotarczowa najlepsza?
Wielopiły w zależności od sposobu działania dzieli się na kilka rodzajów. Każdy z nich ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Poszczególne parametry mogą usprawniać obróbkę, co przekłada się na efektywność produkcji. Jeśli szukasz sposobu na zmechanizowanie swojego tartaku, koniecznie zapoznaj się z firmą Penny Gondek z Oleśnicy. Najpowszechniejszym rodzajem pił są modele napędzane energią elektryczną. Do ich działania niezbędne jest jednak źródło prądu. Alternatywą dla tego rozwiązania są urządzenia parowe oraz wodne. W zakładach stolarskich do prostych prac często wystarczające są piły wielotarczowe napędzane ręcznie. Jeśli chodzi o mechanizm transportowania drewna, wyróżnia się wielopiły gąsienicowe oraz wałowe. W pierwszym przypadku drewno podawane jest do obróbki przy pomocy przesuwanej gąsienicy. W modelach wałowych materiał jest przyciągany przy wykorzystaniu specjalnych wałów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana