Rodzaje filtrów do wody
Woda, która płynie w kranach, powinna spełniać pewne standardy jakościowe. Bywa jednak, że jest tak zanieczyszczona, że zniechęca swoim zapachem i smakiem. W skrajnych przypadkach spożycie takiej wody może powodować nawet dolegliwości zdrowotne. Dlatego też warto pomyśleć o inwestycji, jaką jest założenie specjalnego filtra. Jakie są rodzaje filtrów do wody i na czym polega ich funkcjonalność?
Dlaczego warto korzystać z filtrów do wody?
Zainstalowanie filtra może być dobrym pomysłem, gdy czystość wody w kranie nie jest najlepszej jakości. Od tego, jakiego rodzaju są to zanieczyszczenia, zależy rodzaj filtra. Niekiedy użytkownicy chcą mieć czystą wodę także do mycia. W takim przypadku konieczne jest zainstalowanie filtra przy samym jej ujęciu. Trzeba mieć też na uwadze, że czysta woda przedłuża żywotność takim urządzeniom AGD, jak pralka czy zmywarka. Odpowiedni skład wody to również mniejsze zużycie proszku do prania czy płynu do naczyń, a to oznacza oszczędności.
Specjalistami od oczyszczania wody są firmy takie, jak AQUALINE, gdzie oprócz urządzeń filtrujących można skorzystać też z odpowiednich ekspertyz, które oszacują stopień zanieczyszczenia ujęcia. Takie przedsiębiorstwa swoje usługi oferują zarówno odbiorcom przemysłowym, jak i indywidualnym.
Jakie są rodzaje filtrów do wody?
Jednym z najczęściej używanych filtrów jest ten z węglem aktywnym. Używa się go do oczyszczania wody pitnej, bo zatrzymuje pierwotniaki i bakterie. Węgiel aktywny niweluje też zapach chloru. Ten rodzaj filtra ma to do siebie, że się zużywa i trzeba go co jakiś czas wymieniać.
Filtry mechaniczne działają na zasadzie odwróconego sita. Takie rozwiązanie sprawdza się w miejscach, gdzie istnieją jeszcze stare instalacje wodne. Oczko sita nie przepuszcza nawet najmniejszych drobinek wielkości jednego mikrona, dlatego zatrzymuje drobny piasek i rdzę. Takie filtry wymagają jednak okresowego czyszczenia, jednak urządzenia nowszej generacji posiadają systemy samoczyszczące i praca takiego filtru jest bezobsługowa i automatyczna.
Filtry do wody, nazywane filtrami z odwrócona osmozą, są natomiast rozwiązaniem uniwersalnym. Stosuje się je zarówno w przypadku wodociągów, jak i studni różnego rodzaju. Te filtry do wody łączą w sobie filtrację mechaniczną i węgłową. Dodatkowo wykonują filtrację osmotyczną. Specjalna membrana zatrzymuje niemal sto procent zanieczyszczeń. Woda pozbawiana jest wirusów, bakterii, a nawet metali ciężkich. Niestety zatrzymują też minerały, dlatego oczyszczoną wodę warto odpowiednio wzbogacić.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana