Powłoka fotokatalityczna metodą na skuteczne oczyszczanie powietrza
Przemysł i motoryzacja w tradycyjnej postaci powodują spore zanieczyszczenie powietrza. Szkodliwe pyły i spaliny generowane przez samochody łączą się z mgłą, tworząc szkodliwy smog, którego trudno się pozbyć. Zwykle walczy się z nim na wiele sposobów, między innymi ograniczając zużycie paliw kopalnianych. Nowoczesnym sposobem na zanieczyszczenie powietrza jest używanie nanopowłok ochronnych.
Nowoczesna technologia oczyszczająca powietrze
Technologie oczyszczające atmosferę wykorzystują zjawisko fotokatalizy. Polega ona na redukcji wielu szkodliwych związków za pomocą światła widzialnego. Wykorzystuje się wtedy działanie dwutlenku tytanu. Związek ten absorbuje energię świetlną i przekształca ją w chemiczną, przez co zostaje zainicjowany rozkład szkodliwych substancji. Są to takie związki jak formaldehyd, benzen, NOx i inne związki organiczne.
Producent powłok fotokatalicznych, taki jak firma Hard Chris, używa ich właśnie do oczyszczania atmosfery. Na tak zabezpieczonych nano tytanową powłoką powierzchniach osadzają się tlenki azotu oraz inne szkodliwe związki. TiO2 z powłoki pod wpływem światła wchodzi w reakcję z aktywnymi formami tlenu. Z pomocą cząstek pary wodnej tworzą się rodniki wodorotlenowe, które utleniają tlenki azotu. Związki te przekształcają się w nieszkodliwe jony azotanowe. Natomiast para wodna jest zupełnie obojętna dla środowiska.
Wykorzystanie zjawiska fotokatalizy jest prostym i tanim sposobem oczyszczania powietrza. Na skutek jego zastosowania szkodliwe związki przekształcają się w obojętne produkty reakcji chemicznej. Nanopowłoki z TiO2 może stosować na każdym rodzaju powierzchni. Akurat dwutlenek tytanu jest nieszkodliwy i trwały.
Gdzie stosuje się nanopowłoki?
Powłoki fotokatalityczne znajdują zastosowanie nie tylko w rdzeniach typowych urządzeń do oczyszczania powietrza. Stosuje się je też na urządzeniach drogowych, szybach i częściach karoserii samochodowych, urządzeniach do utylizacji odpadów, na elewacjach budynków, na ścianach pomieszczeń dla palących. Powłoka o właściwościach czyszczących powietrze, znajduje też zastosowanie przy malowaniu ścian w szpitalach, przychodniach, szkołach i zakładach produkujących żywność.
Właściwości nanopowłok pozwalają zredukować szkodliwy formaldehyd nawet o 98 procent. Jednocześnie ich cenną zaletą jest to, że są całkowicie nieszkodliwe dla środowiska. Stosowanie ich znacznie ułatwia wszelkie czynności pielęgnacyjne i dezynfekujące. Jest to również skuteczny sposób na kwaśne deszcze i promieniowanie UV.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana