Podział wózków widłowych ze względu na typ napędu
Na rynku dostępny jest szeroki wybór wózków widłowych. Dzięki temu można z łatwością dopasować model do indywidualnego zapotrzebowania, a także specyfiki pracy w danym zakładzie, magazynie czy hali. Pojazdy różnią się między sobą wieloma aspektami, takimi jak funkcje, udźwig, wymiary, promień skrętu oraz budowa. Ponadto istnieje też podział wózków widłowych ze względu na typ napędu. Co to jest za podział? Odpowiadamy w artykule.
Wózki widłowe spalinowe
Pierwszym rodzajem wózków widłowych, o którym należy wspomnieć, są pojazdy spalinowe. W tych modelach najczęściej wykorzystywany jest olej napędowy (Diesel), w związku z czym przeznaczone są przede wszystkim do pracy na zewnątrz. Ze względu na emisję spalin korzystanie z nich w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak hale czy magazyny, wymaga użycia specjalnego filtra, który to umożliwi.
Wózki widłowe z tej grupy cechują się wysoką wytrzymałością, dużą mocą oraz udźwigiem, dlatego sprawdzą się do przewożenia bardzo ciężkich ładunków. Mogą też umieszczać je na dużych wysokościach. Najlepszych modeli warto szukać w ofercie takich firm, jak Serwitech, które zapewniają zarówno sprzedaż, jak i wynajem modeli nowych oraz używanych.
Wózki widłowe gazowe
Wózki gazowe napędzane na gaz LPG są praktyczną alternatywą dla modeli z silnikiem Diesla. Nie wymagają tankowania, ponieważ mają możliwość zasilania z podłączonej butli gazowej. Wymiana jej jest bardzo prosta i szybka. Warto jednak pamiętać, że są to również modele spalinowe, dlatego możesz z nich korzystać wyłącznie w otwartym terenie, we wnętrzu zaś wymagają wyposażenia w dodatkowe filtry. Dużą zaletą wyboru wózka widłowego LPG jest niska cena gazu, co wpływa na koszty całej eksploatacji pojazdu. Cechują się one także cichszą pracą w porównaniu do modeli napędzanych olejem.
Wózki widłowe elektryczne
Elektryczne wózki widłowe napędzane są za pomocą akumulatora, który wymaga regularnego ładowania, ale za to nie emituje spalin i zapewnia bardzo cichą pracę. Nowoczesne modele gwarantują wysoką wydajność, dużą moc silnika, a także długi czas pracy baterii sięgający nawet 8 godzin. Na wynajem lub kupno wózków widłowych tego typu decydują się osoby, które potrzebują pojazdów do pracy wewnątrz hali zakładu. Dużym atutem modeli elektrycznych jest ich niezwykła zwrotność oraz ładowność, dzięki czemu znakomicie usprawniają wszelkie prace magazynowe i przeładunkowe. Ponadto świetnie sprawdzają się w niewielkich oraz wąskich przestrzeniach, ponieważ łatwo się nimi steruje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana