Po co i w jaki sposób wykonuje się płukanie instalacji podłogowych?
Rury wybierane do wykonania instalacji podłogowej wielu użytkowników uważa za całkowicie niepodatne na korozję i uszkodzenia. Choć istotnie ich wytrzymałość jest z reguły bardzo wysoka, to jednak także w ich przypadku może dojść do zjawisk, które niekorzystnie wpłyną na pracę całego systemu grzewczego. Wyjściem pozwalającym na przywrócenie pełnej sprawności jest okresowe płukanie całej instalacji.
Dlaczego płukanie podłogówki jest tak ważne?
Woda trafiająca do instalacji grzewczych nie jest z reguły poddawana uzdatnianiu ani filtracji, zawiera więc składniki, które mogą wpływać na stan elementów tworzących system c.o., co może wymagać okresowego płukania instalacji podłogowej. Obecność w niej związków wapnia sprzyja osadzaniu wewnątrz rur, pomp i zaworów kamienia kotłowego, który prowadzi do ograniczenia przepływu, a także działa jak izolacja termiczna, zakłócając swobodny przepływ ciepła. Problemem jest też podwyższone ryzyko korozji, mogącej uszkadzać armaturę, skracać żywotność wymienników ciepła, rur czy zaworów. Jest ona tym bardziej problematyczna, że w wielu systemach dochodzi do łączenia różnych metali. Na stan instalacji c.o. wpływa wytrącanie się z wody znajdujących się w niej substancji, takich jak żelazo, mangan oraz tlenki i sole rozmaitych metali, które osadzają się w jej różnych częściach. Warto też pamiętać, że w systemie centralnego ogrzewania, zwłaszcza niskotemperaturowego, panują znakomite warunki do rozwoju flory bakteryjnej i glonów, a także tworzenia się biofilmu, który po dłuższym czasie rozprzestrzenia się na coraz dłuższe odcinki rur, mogąc przyczyniać się do zawężania ich średnicy i blokowania przepływu.
Jak wygląda płukanie podłogówki?
Proces płukania podłogówki wiąże się z wprowadzeniem do instalacji grzewczej specjalnego preparatu, którego skład zapewnia możliwość rozpuszczania kamienia kotłowego za sprawą niskiego pH, które ma także działanie biobójcze. Właściwa ilość płynu lub proszku jest wykorzystywana wraz z urządzeniem wyposażonym w pojemny zbiornik oraz specjalne filtry wychwytujące zanieczyszczenia w tym drobiny metaliczne. Płukanie prowadzi się pod ciśnieniem, wytwarzanym przez pompę zamontowaną w używanej aparaturze, przynajmniej raz zmieniając kierunek przepływu. Zwykle płucze się oddzielnie wszystkie obiegi grzewcze. Przed spuszczeniem popłuczyn do kanalizacji są one neutralizowane przy pomocy odpowiedniego środka podnoszącego pH. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie po całym zabiegu inhibitora korozji. Usługę płukania podłogówki wykonuje firma B.V. Serwis, ze Szczecina. Specjalizuje się ona także w obsłudze kotłów gazowych i olejowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana