Piekarnie kiedyś i dziś – jak nowoczesne technologie zmieniają wyrób pieczywa?
Piekarnictwo towarzyszy człowiekowi od stuleci. Jednak na przestrzeni lat zmieniło się w tej branży wiele. Współczesne surowce do wypieku chleba i bułek cechują się innymi parametrami, unowocześniła się stosowana w piekarniach technologia. Dziś chętnie wraca się do tradycyjnych receptur, ale praca jest prostsza, bardziej zautomatyzowana. Dowiedz się, co dokładniej różni dzisiejszą piekarnię od tej sprzed lat!
Jak funkcjonowały piekarnie lata temu?
Piekarnie od zawsze stanowiły niezwykle ważny element całej machiny miast i miasteczek. W czasach średniowiecza funkcjonowały cechy, w ramach których wytwórcy chleba zyskiwali pewne przywileje. Ówcześni specjaliści wytwarzali chleb razowy, biały, słodkości, placki oraz suchary okrętowe. Używano do tego głównie siły rąk i prostych naczyń.
Wraz z upływem czasu zapotrzebowanie na pieczywo rosło. Pojawiały się kolejne rodzaje pieczywa, oparte również na zagranicznych recepturach. Do różnego rodzaju ciasta dodawano przyprawy, miód i rodzynki. Sprzedawane produkty zyskiwały na atrakcyjności po uformowaniu ich w ciekawe kształty lub barwienie, np. kurkumą lub szafranem. Mąka do piekarni dostarczana była bezpośrednio z młyna. Piekarnie często znajdowały się w prywatnych kamienicach, ich sercem był piec. Przez wiele lat ciasto wyrabiano ręcznie przy długich stołach, w specjalnych nieckach. Te były wkładane do formy, a następnie, za pomocą długiej łopaty do pieca. Stosowano tu również: dzieże, szufle, kadzie, noże do ciasta, beczki, misy oraz kosze.
Piekarnia dzisiaj
Jak wskazują specjaliści firmy BakerLink współczesne piekarnie chętnie wracają do tradycji. Głównie dotyczy ona zastosowania starych przepisów, choć również sposobu wyrabiania. Nowocześnie wyposażone pracownie korzystają z innowacyjnych technologii i doskonalą swoje produkty. Nowoczesne urządzenia piekarnicze ułatwiają proces przygotowania i wytworzenia pieczywa. Są to przede wszystkim: fermentatory, drożdżowniki, zaparzacze mąki, stacje załadunkowe i wiele innych.
W ogromnym stopniu usprawniają i przyspieszają one pracę piekarzy, zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa wyrobów i ich jakość. Odpowiednie zaplanowanie procesu umożliwia kontrolowanie kolejnych jego etapów, np. wyrastanie i dojrzewanie ciasta, fermentacja. Łatwiejsze jest stworzenie optymalnych dla niego warunków i uzyskanie wysokiej jakości wypieków.
Innowacyjne rozwiązania pozwalają ponadto na odtworzenie tradycyjnych receptur, znanych i cenionych od pokoleń. Zadowolenie klientów to efekt pracy i doświadczenia piekarzy, ale również odpowiednio wyposażonego zaplecza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana