Palety drewniane I i II gatunku. Co warto wiedzieć?
Dzięki paletom możliwy jest łatwy i bezpieczny transport towarów, a także ich efektywne składowanie w przestrzeni magazynowej. Palety drewniane, choć posiadają znormalizowane wymiary, mogą różnić się pod względem wyglądu i stanu technicznego. Jeśli chcesz wiedzieć, czym charakteryzują się europalety I i II gatunku, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Czym różnią się między sobą palety I i II kategorii?
Palety EUR o standardowych rozmiarach 120 x 80 cm nazywane są powszechnie europaletami. Do ich najważniejszych zadań należy bezpieczny przewóz towarów, a dzięki ujednoliconej wielkości idealnie mieszczą się w środkach transportu i w magazynach, gwarantując dobre wykorzystanie przestrzeni. Można spotkać się ze sprzedażą palet drewnianych w dwóch gatunkach: I i II.
Palety I kategorii są zupełnie nowe lub nienoszące śladów używania. Najogólniej mówiąc, te palety nie wymagają naprawy, a przewidywany czas ich eksploatacji jest długi. Nawet jeśli europalety I kategorii były używane, nie są uszkodzone ani brudne, a ich kolor jest jasny, ponieważ drewno nie zaczęło jeszcze ciemnieć.
Palety II kategorii, choć w widoczny sposób używane, są sprawne i nie potrzebują naprawy. Drewno może być jednak szare bądź pociemniałe. Do tej kategorii zalicza się palety, które po ewentualnym uszkodzeniu zostały skutecznie odnowione i nadają się do dalszego wykorzystania. Dopuszczalne defekty europalet II gatunku:
pęknięcia wzdłużnic, o ile nie obejmują całej ich długości i deski w całości opierają się na wspornikach
nierozchodzące się pęknięcia desek
pęknięcia wsporników, jeśli nie dochodzą do miejsc, gdzie wbite są gwoździe
inne uszkodzenia, których głębokość nie jest większa niż 2 cm
Stan techniczny palet a ich zastosowanie
Przy zakupie europalet należy zwrócić szczególną uwagę na ich gatunek. W Szczecinie szczegółowych informacji na temat ich modeli udzieli między innymi wiodący dystrybutor palet Bajena. Do bezpiecznego transportu towarów można wykorzystywać jedynie te palety, które są w odpowiednim stanie technicznym. Uszkodzone europalety grożą nie tylko zniszczeniem ładunku czy usterką maszyn, ale przede wszystkim wypadkiem zagrażającym zdrowiu. Powinny być one więc poddawane regularnej kontroli jakości i selekcjonowane pod względem dalszej możliwości wykorzystania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana