O czym pamiętać biorąc pożyczkę pod zastaw?
Pożyczka to z reguły najczęściej wybierane rozwiązanie, gdy pojawia się nagła potrzeba finansowa. Dzięki niej można tę potrzebę szybko zaspokoić, bez obaw o długi czas oczekiwania czy skomplikowane formalności. Wiele zależy jednak od tego, jakiego rodzaju jest to pożyczka. Najpopularniejszym rodzajem jest pożyczka pod zastaw, jednak co to właściwie oznacza i co warto wiedzieć jeszcze przed zaciągnięciem pożyczki?
Na czym polega pożyczka pod zastaw?
W tego rodzaju pożyczkach zastaw pełni funkcję zabezpieczenia. Pożyczkobiorca otrzymuje kwotę odpowiadającą określonej części wartości zastawionego przedmiotu, którą ustalają i pożyczkobiorca, i pożyczkodawca. Oczywiście przedmiot stanowiący zastaw musi być własnością pożyczkobiorcy. Jeżeli pożyczka nie zostanie uregulowana, przedmiot staje się własnością pożyczkodawcy na mocy podpisanych przez strony dokumentów. Dlatego należy dobrze się zastanowić, aby uniknąć przykrych konsekwencji.
Przedmiotem zastawu mogą być wszelkiego rodzaju ruchomości o dowolnej wartości, jak np. sprzęt RTV i AGD, smartfon, komputer, różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, biżuteria, a nawet samochód. Jak zaznacza specjalista z ML Dom Finansowy, zgodnie z prawem można zawierać także pożyczki, których poręczeniem są nieruchomości, czyli mieszkania, domy czy działki. Wówczas mamy do czynienia z pożyczką pod zabezpieczenie.
Co warto wiedzieć jeszcze przed wyborem pożyczki pod zastaw?
Pożyczka pod zastaw to kusząca oferta dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, jednak obecne już zadłużenia nie pozwalają im na wzięcie kredytu w banku. Negatywne wpisy w BIK-u bądź niska zdolność kredytowa może stanowić realną przeszkodę dla instytucji bankowej, jednak nie są brane pod uwagę podczas udzielania pożyczki pod zastaw. Pamiętając jednak o ryzyku, jakie niesie ze sobą, warto w pierwszej kolejności skontaktować się z dobrym ekspertem finansowym, aby upewnić się, że nie ma na tę chwilę korzystniejszej oferty oraz wspólnie znaleźć rzetelnego pożyczkodawcę.
W porównaniu do kredytów udzielanych przez banki, w przypadku tej pożyczki możesz liczyć na minimum formalności. To, jakie dokumenty należy dostarczyć, zależy od wewnętrznych warunków ustalanych przez pożyczkodawcę. Podobnie jest z wysokością pożyczki czy czasem na jej uregulowanie. Dlatego, zanim zaciągniesz pożyczkę pod zastaw, dokładnie zapoznaj się z dokumentami. Porównaj także oferty różnych pożyczkodawców – ich wycenę przedmiotu, prowizję, oprocentowanie oraz pozostałe koszty zobowiązania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana