Nieinwazyjne badania prenatalne. Charakterystyka
Badania prenatalne to duża grupa testów diagnostycznych, które powinny być wykonywane podczas każdej ciąży. Rutynowa diagnostyka pozwala ocenić zdrowie dziecka już w pierwszym trymestrze ciąży. Badania prenatalne nieinwazyjne opierają się na ultrasonografii oraz na testach biochemicznych z krwi. Poznaj ich dokładną charakterystykę.
Na czym polegają nieinwazyjne badania prenatalne?
Badania prenatalne nieinwazyjne, nazywane także badaniami przesiewowymi, polegają na wczesnej kontroli płodu. Mają na celu wykrycie nieprawidłowości w rozwoju dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Nie stanowią one żadnego zagrożenia dla matki jak i płodu. Ich wykonanie pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia zaburzenia genetycznego u dziecka. Testy umożliwiają więc wykrycie takich wad jak zespół Downa, Edwardsa, Pataua, a także rozszczep podniebienia czy wrodzone wady serca.
Do nieinwazyjnych badań zalicza się:
badanie USG płodu
test PAPP-A
test potrójny
test zintegrowany
Wszystkie badania można wykonać w dobrych przychodniach medycznych. Przykładem jest Centrum Medyczne MAMI.
Czym jest badanie USG płodu?
Jest to jedno z najpowszechniejszych badań wykonywanych u kobiet ciężarnych. Zwykle zaleca się je robić co miesiąc. W przypadku ciąży wysokiego ryzyka lub niepokojących objawów istnieją zalecenia, aby wykonywać to badanie częściej.
Test Harmony – na czym polega?
Najbardziej czułym rodzajem badań nieinwazyjnych są testy genetyczne z krwi matki. Do takich badań można zaliczyć test Harmony. Polega on na analizie DNA płodu wyizolowanego z pobranej wcześniej krwi ciężarnej. Pozwala na rozpoznanie zespołu Downa, Edwardsa i Pataua.
Czym jest test PAPP-A?
Test PAPP-A to badanie laboratoryjne z krwi pobranej od ciężarnej, wykonywane od 10. do 14. tygodnia ciąży. Test uwzględnia pomiar stężenia białka PAPP-A oraz wolnej podjednostki gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG). Pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia zespołu Downa, Edwardsa i Pataua.
Co pomaga wykryć test potrójny?
Test potrójny to również badanie laboratoryjne z krwi pobranej od ciężarnej, wykonywane od 17. do 20. tygodnia ciąży. Test zawiera pomiar beta-HCG, alfa-fetoproteiny (AFP) i wolnego estriolu i pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia zespołu Downa czy zespołu Edwardsa.
Test zintegrowany – czym jest?
Test zintegrowany to wykonanie testu PAPP-A i testu potrójnego. Ryzyko wystąpienia zaburzeń genetycznych u płodu wyznaczane jest po wykonaniu obydwu badań. Czułość testu zintegrowanego porównywalna jest do czułości testu PAPP-A.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana