Najważniejsze elementy konstrukcji dachu
Dachy stanowiące nieodłączną część budynków różnią się od siebie między innymi formą, od której zależna jest też ich konstrukcja. Każdy z nich składa się jednak z pewnych ważnych elementów. Jakie rodzaje dachów są zatem dostępne, na czym polegają różnice między nimi oraz o czym należy pamiętać podczas ich budowy? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Z czego składa się konstrukcja dachu?
Podstawowym elementem konstrukcji dachu jest więźba dachowa. Stanowi ona swego rodzaju szkielet złożony z ukośnych belek zwanych krokwiami. Elementy są połączone ze sobą za pomocą jętek. Miejsce styku belek na szczycie konstrukcji nazywa się kalenicą. Części usztywniające więźbę dachową to z kolei wiatrownice oraz wiązary. Pierwsze wymienione elementy są montowane do krokwi od wewnątrz, drugie z kolei mają postać trójkątnych kratownic i stanowią segmenty nośne. Kolejną ważną część stanowi kosz, który w dużej mierze odpowiada za szczelność dachu. To tylko przykłady elementów, z których składają się między innymi dachy przemysłowe. Śląsk to jeden z regionów, gdzie można znaleźć firmy zajmujące się wykonywaniem konstrukcji tego typu. Wśród części, które wchodzą w skład dachów, można wymienić także na przykład murłaty, płatwy lub kleszcze. Elementów jest wiele, ale każdy z nich odgrywa istotną rolę, dlatego tak ważne jest, aby wykonywaniem dachów zajmowali się specjaliści.
Czym różnią się od siebie konstrukcje dachów?
Podczas wznoszenia budynków, można zdecydować się na różne rodzaje dachów. Najprostsze są konstrukcje płaskie. W ich przypadku funkcję dachu pełni zwykle strop, dlatego w jego skład nie wchodzi tak wiele elementów. Znacznie bardziej skomplikowane są dachy pochyłe. Wśród nich wyróżnia się między innymi konstrukcje jednospadowe, dwuspadowe, namiotowe czy mansardowe. Niezależnie od wyboru konkretnego rodzaju, jego budowę należy powierzyć specjalistycznej firmie dekarskiej. Śląsk to przykład obszaru, gdzie można znaleźć przedsiębiorstwa tego typu. Dach to nieodłączny element budynku, które jest inwestycją na długie lata. Z tego względu tak ważne jest, aby był on solidnie i umiejętnie wykonany. Tylko w ten sposób będzie można zapewnić bezpieczeństwo użytkowników budynku oraz osób znajdujących się w pobliżu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana