Najważniejsze aspekty w planowaniu i budowie zrobotyzowanych gniazd obróbczych
Zrobotyzowane gniazda obróbcze to rozwiązania z dziedziny automatyki przemysłowej, które Znajdują szerokie zastosowanie w firmach produkcyjnych. Ich największą zaletą jest możliwość wykonywania kilku operacji bez konieczności zmiany narzędzi. Dzięki temu można szlifować, polerować, frezować, a także dokonywać pomiarów optycznych i kontroli wizualnej. Sprawdźmy zatem, jak przebiega proces projektowania i budowy zrobotyzowanych gniazd obróbczych?
Jak powstają zrobotyzowane gniazda obróbcze?
Tworzenie zrobotyzowanych gniazd obróbczych to proces, w którym można wyróżnić kilka etapów. Pierwszym jest faza koncepcyjna. To wtedy są opracowywane założenia, będące podstawą do prac projektowych. W koncepcji trzeba zawrzeć takie informacje jak: przeznaczenie gniazda obróbczego, operacje, jakie będzie realizowało, czy sposoby mocowania i obróbki obrabianych części. W kolejnym kroku powstaje projekt, będący podstawą do wykonania zrobotyzowanego gniazda obróbczego.
Projektowaniem i budową takich stanowisk zajmują się wyspecjalizowane firmy np. KF Domena z Katowic, która oferuje profesjonalne i kompleksowe rozwiązania w zakresie planowania, projektowania i budowy stanowisk obróbczych, opartych na wykorzystaniu automatyki przemysłowej. Dodatkowo firma zajmuje się dystrybucją maszyn CNC m.in. obrabiarek konwencjonalnych i numerycznych, a także maszyn zadaniowych, powszechnie stosowanych w automatyzacji procesów produkcyjnych.
Gdzie stosuje się zrobotyzowane gniazda obróbcze?
Zrobotyzowane gniazda obróbcze to innowacyjne rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej, wykorzystywane przede wszystkim w zakładach produkcyjnych, które w procesie wytwarzania produktów stosują obróbkę mechaniczną z użyciem wielu technik obróbczych np. szlifowanie, frezowanie, znakowanie, czy polerowanie. Dzięki wdrożeniu gniazd zrobotyzowanych opartych na nowoczesnych manipulatorach i podajnikach obróbka staje się bardziej wydajna, dokładna i tańsza.
Uniwersalność zrobotyzowanych gniazd obróbczych sprawia, że można je zastosować do takich maszyn jak: tokarki, szlifierki lub frezarki. Dodatkowo mogą one wspierać inne działania związane z produkcją np. wykonywanie pomiarów optycznych oraz inspekcję wizualną. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej podmiotów decyduje się na modernizację posiadanych linii produkcyjnych i zastąpienie dotychczas stosowanych rozwiązań, zaawansowanymi technologicznie, zrobotyzowanymi gniazdami obróbczymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana