Najpopularniejsze jadalne gatunki grzybów
Grzyby jadalne to tradycyjny przysmak kuchni polskiej. Znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, są także chętnie spożywane w zupach, sosach i farszach. Grzyby są ważnym składnikiem licznych przepisów na smakowite i aromatyczne potrawy. Aby móc w pełni cieszyć się dobrym smakiem posiłków z grzybami suszonymi w składzie, trzeba zadbać o to, aby na stół trafiały jedynie jadalne okazy. Poznaj najpopularniejsze gatunki grzybów!
Grzyby rurkowe – borowiki, koźlarze, podgrzybki i maślaki
W gastronomii grzyby są popularnym składnikiem różnorodnych dań. Do najsmaczniejszych gatunków zaliczyć trzeba borowika szlachetnego, koźlarza, podgrzybka i maślaka. Pierwszy z nich to mięsisty grzyb o orzechowym smaku, idealny do farszu, bigosu i sosów. Podobne właściwości ma podgrzybek. Koźlarze i maślaki są nieco częściej spotykane, używa się ich jako składnik nadzień i dodatek do mięs. Wszystkie te grzyby występują w lasach, dlatego wiele osób chętnie korzysta z możliwości zbierania ich jesienią. Jeśli jednak nie przepadasz za grzybobraniem, możesz je kupić w sklepie z suszonymi grzybami Jampol. Suszenie jest jedną z najlepszych technik przedłużania trwałości pożywienia. Dzięki niemu produkty spożywcze tracą nadmiar wody, przez co stają się lżejsze i bardziej aromatyczne.
Kurki i inne grzyby
Grzyby rurkowe to charakterystyczne grzyby kapeluszowe. Oprócz nich na polskie stoły często trafiają smakowite i aromatyczne kurki. Kurka, czyli pieprznik jadalny ma charakterystyczną pomarańczową barwę i lejkowaty kształt kapelusza. Ciekawie prezentują się także smardze, które są prawdziwym rarytasem. Ich owocniki wyglądają jak kilkucentymetrowa gąbka w kolorze ochry lub beżowym. Smardze są delikatne, a ich zapach określa się jako korzenny. W Polsce smardze występują niezwykle rzadko i są objęte ochroną, dlatego nie można ich zbierać. Jednak warto spróbować ich wyjątkowego smaku. Możesz zamówić danie z tymi grzybami w restauracji lub kupić już zebrane, suszone grzyby.
Znajomość gatunków jadalnych grzybów i umiejętność odróżnienia ich od grzybów trujących jest niezwykle istotna, gdy lubisz zbierać i spożywać te cenne dary lasu. W razie wątpliwości można mieć pod ręką atlas grzybów. Warto także zaufać ekspertom i kupować grzyby suszone od sprawdzonych sprzedawców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana