Na jakiej podstawie powinna być dobrana moc pompy ciepła?
Przy montażu pompy ciepła jedną z najważniejszych kwestii jest dobór jej odpowiedniej mocy. To od niej zależy bowiem to czy jednostka będzie w stanie dostarczać dostateczną ilość ciepła do budynku, aby został w nim zachowany komfort cieplny, także podczas mroźnych dni. Dlatego też w tym artykule podpowiadamy na jakiej podstawie powinna być dobrana moc pompy ciepła.
Zapotrzebowanie cieplne budynku
Pierwszą kwestią, którą należy uwzględnić przy doborze mocy pompy ciepła, jest zapotrzebowanie na energię cieplną występujące w budynku. Uzależnione jest ono przede wszystkim od zastosowanej w nim izolacji. W większości przypadków informacje na ten temat znaleźć można w projekcie budowlanym, jeśli nie jest to jednak możliwe, zakłada się, że zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi w przypadku budynków:
nieocieplonych powyżej 80 W/m2,
ocieplonych wełną lub styropianem o grubości 5 cm 70 /m2,
ocieplonych wełną lub styropianem o grubości 10 cm 50 W/m2,
ocieplonych wełną lub styropianem o grubości 20 cm 40 W/m2.
Powierzchnia budynku
Kolejną istotną kwestią, braną pod uwagę przez firmy zajmujące się doborem tego rozwiązania grzewczego takie jak oferująca montaż pomp ciepła GRUND Instalacje jest powierzchnia budynku. Im jest ona większa, tym moc jednostki powinna być również większa.
Liczba domowników w przypadku pomp ciepła stosowanych do podgrzewania C.W.U.
Pompy ciepła mogą być wykorzystywane nie tylko do ogrzewania budynku, ale także podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W takim przypadku do określenia jej optymalnej mocy, niezbędne jest również uwzględnienie liczby osób zamieszkujących budynek, gdyż zakłada się, że do podgrzania wody dla 1 osoby pompa ciepła zużyje około 250 W.
Przykładowe wyliczenia optymalnej mocy pompy ciepła
Wyliczenia optymalnej mocy pompy ciepła wykonywane są najczęściej przez firmy oferujące jej montaż. Można je jednak wykonać również samodzielnie, mając wszystkie powyżej wymienione informacje. Zakładając więc, że jednostka ma nie tylko ogrzewać budynek, ale i podgrzewać w nim ciepłą wodę użytkową, a on sam:
ma zapotrzebowanie na energię cieplną na poziomie 50 W/m2,
ma powierzchnię wynoszącą 150 m2,
jest zamieszkiwany przez 4 osoby,
wyliczenie mocy pompy ciepła polega na przemnożeniu zapotrzebowania na energię cieplną przez jego powierzchnię, czyli 50 W/m2 x 150 m2 = 7500 W = 7,5 kW. Dodatkowo to uzyskanego wyniku należy dodać także moc pompy potrzebną do podgrzania wody w budynku, czyli 4 × 250 W = 1000 W = 1 kW. Oznacza to więc, że optymalna moc pompy ciepła w tym przypadku powinna wynosić około 8,5 kW.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana