Na czym polega zakuwanie węży?
Układy hydrauliczne to instalacje stosowane powszechnie w przemyśle. Na ich prawidłową, bezawaryjną pracę wpływ ma wiele czynników – od projektu instalacji, poprzez dobór odpowiednich elementów, na montażu i bieżącej konserwacji kończąc. Jednym z najważniejszych zabiegów wykonywanych w obrębie tych układów jest zakuwanie węży hydraulicznych. W jakim celu się wykonuje tę procedurę i jak ona przebiega? W jakim celu wykonuje się zakuwanie węży hydraulicznych?
Przewody w układzie hydraulicznym służą do transportu różnego rodzaju mediów. W związku z tym powinny być dostosowane do sposobu ich przepływu oraz gwarantować bezpieczeństwo całego procesu. Media te w ruch wprowadzane są dzięki pompie i wytwarzanej przez nie ciśnieniu roboczemu. To z kolei niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skoków ciśnienia, a zakuwanie węży hydraulicznych ma na celu ich ustabilizowanie.
Zakuwanie węży to nic innego jak produkcja gotowych do montażu przewodów o określonych parametrach. Przeprowadza się je zarówno podczas zakładania nowych instalacji, jak i celem naprawy jej uszkodzonych elementów. To właśnie precyzja zakuwania węży determinuje ich późniejszą szczelność, wytrzymałość oraz to, czy będą one pracowały bezawaryjnie w określonych warunkach.
Jak krok po kroku przebiega zakuwanie węży?
Choć zakuwanie węży wydaje się proste i możliwe do wykonania samodzielnie, zadanie to należy powierzyć specjalistom, takim jak np. MMR Group MediaTransfer. Proces ten wymaga specjalistycznej wiedzy, odpowiedniego parku maszynowego (m.in. zakuwarki) oraz doświadczenia. Kluczowy jest dobór odpowiednich komponentów, ich parametrów czy uwzględnienia docelowych warunków pracy węża. Metalowe końcówki i tuleje zaciskowe, które nakłada się na węże, też muszą być dopasowane rodzajem zakończenia, średnicą i długością gwintu.
Węże hydrauliczne, w zależności od potrzeb, mogą być zakuwane na stałe bądź skręcane, co umożliwia późniejszy demontaż. Po przycięciu węża na odpowiednią długość umieszcza się na nim tuleję zaciskaną, natomiast w otworze metalową końcówkę. Następnie tak przygotowany wąż umieszcza się w zakuwarce, czyli prasie do węży hydraulicznych, z uprzednim ustaleniem średnicy zakucia. Na koniec zakuwarka sprawia, że wszystkie te elementy łączą się ze sobą, tworząc trwałą całość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana