Na czym polega zabieg resekcji wierzchołka korzenia?
Ból zęba to powszechna dolegliwość. Prawdopodobnie nie ma takiej osoby, która choć raz w życiu nie mierzyłaby się z tym problemem. Schorzenie to może wynikać z różnych przyczyn. Jedną z nich jest także zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. W takiej sytuacji profesjonalny stomatolog może efektywnie pomóc pacjentowi, wykonując w tym celu zabieg resekcji wierzchołka korzenia. Sprawdź, jak przeprowadza się tego typu operacje!
Wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia resekcji wierzchołka korzenia
Resekcję wierzchołka korzenia przeprowadza się wówczas, gdy pomimo podjętych wcześniej prób zęba nie da się wyleczyć kanałowo. Dentyści decydują się na ten krok także w innych sytuacjach. Dotyczy to w szczególności występowania tzw. zębiniaków, czyli kamieni miazgowych, które często obserwuje się w trzonowcach, dolnych siekaczach, a także niewyrzniętych zębach. Resekcja wierzchołka korzenia jest też często przeprowadzana w sytuacji, gdy występują powikłania po leczeniu kanałowym, które często odnoszą się również do zębów z uzupełnieniem protetycznym. Podobnie jeśli doszło do ukruszenia się wierzchołka korzenia zęba lub też złamania narzędzia dentystycznego, znajdującego się w kanale korzeniowym, wskazane jest możliwie jak najszybsze przeprowadzenie resekcji. Ponadto takie postępowanie uznaje się za standardowe w sytuacji, gdy ząb uległ obumarciu, a wokół jego korzenia utrzymuje się stan zapalny.
Z przeprowadzania zabiegu zazwyczaj rezygnuje się w sytuacji, gdy pacjent cierpi m.in. na parodontozę, zaburzenia zgryzu, choroby wirusowe, stany zapalne gardła i jamy ustnej, a także cukrzycę, nadciśnienie i choroby tarczycy oraz nerek. Tego typu leczenia nie wykonuje się także u kobiet będących w pierwszym trymestrze ciąży.
Sposób przeprowadzania zabiegu resekcji wierzchołka korzenia
Resekcję wierzchołka korzenia z reguły przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Przed przystąpieniem do działania stomatolog z profesjonalnej placówki, takiej jak Centrum Stomatologiczne NEW—DENT Małgorzata Kiernicka, najpierw wykonuje zdjęcie RTG w celu dokonania oceny patologicznych zmian w okolicach korzenia. W trakcie operacji najpierw delikatnie przecina się dziąsło w okolicach wierzchołka korzenia i przystępuje się do odwarstwienia śluzówki od kości. W dalszej kolejności należy usunąć znajdującą się tam kość wyrostka zębodołowego. Resekcji wierzchołka korzenia dokonuje się przy użyciu specjalnego wiertła. Przy okazji usuwa się także zmianę zapalną kości. Później zabezpiecza się ubytek, wypełniając kanał odpowiednim materiałem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana