Na czym polega sterylizacja medyczna?
Właściwie przeprowadzona sterylizacja medyczna jest niezwykle ważna w kontekście funkcjonowania placówek medycznych. Z biegiem lat liczba miejsc, w których jest ona niezbędna, rośnie, co przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na techników sterylizacji medycznej. W związku z tym szkoły, które umożliwiają zdobycie odpowiedniej kwalifikacji zawodowych w wymienionym zawodzie, cieszą się obecnie dużą popularnością.
Czym jest i w jakim celu jest wykonywana sterylizacja medyczna?
Sterylizacja to proces technologiczny, który polega na likwidacji wszystkich (wegetatywnych, przetrwalnikowych i zarodnikowych) form mikroorganizmów. Jej celem jest wyjałowienie poddawanego sterylizacji materiału, czyli usunięcie z niego wszelkich żywych drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych. Wyróżnia się trzy główne metody sterylizacji: mechaniczną, fizyczną oraz chemiczną. W ramach wymienionych metod stosuje się między innymi sterylizację: termiczną, promieniowaniem (np. UV czy mikrofalowym), gazami (np. ozonem), roztworami środków chemicznych (np. kwasu nadoctowego) czy plazmową.
Jedną z form sterylizacji jest sterylizacja medyczna, której przeprowadzanie jest absolutnie niezbędne w różnego rodzaju placówkach medycznych. Zadaniem techników sterylizacji medycznej z Gdyni oraz wielu innych miejscowości jest zapewnienie stuprocentowej czystości mikrobiologicznej sprzętu, który jest wykorzystywany w trakcie diagnostyki i leczenia. Odpowiednio wykonana sterylizacja medyczna jest ważna, ponieważ zapewnia pacjentowi bezpieczeństwo i dzięki temu umożliwia wykonanie danego zabiegu czy operacji w prawidłowy sposób.
Jak zostać technikiem sterylizacji medycznej?
Obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na fachowców w dziedzinie techniki sterylizacji medycznej, dlatego oferta takich szkół jak Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Gdyni będący bezpłatną szkołą policealną w Trójmieście cieszy się dużą popularnością. Wspomniana szkoła organizuje dla osób chcących uzyskać tytuł Technika sterylizacji medycznej zajęcia w formie zaocznej, przy czym czas trwania nauki wynosi 1 rok.
W ramach spotkań dla przyszłych techników sterylizacji medycznej przewidziano między innymi następujące zajęcia dydaktyczne: Bezpieczeństwo i higiena pracy, Podstawy organizacji ochrony zdrowia, Technologie mycia i dezynfekcji, Technologia sterylizacji, Pracownia dekontaminacji medycznej, Praktyka zawodowa, Komunikacja personalna i społeczna, Język migowy, Pierwsza pomoc w zagrożeniach zdrowia i życia oraz Zarys anatomii z fizjologią.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana