Na czym polega prefabrykacja rozdzielnic elektrycznych?
Większość wykorzystywanych maszyn, urządzeń i instalacji, a także przedmiotów codziennego użytku i elementów wyposażenia budynków do swego sprawnego funkcjonowania wymaga doprowadzenia energii elektrycznej. Rozprowadzenie zasilania i jego podział na poszczególne obwody nie będzie jednak możliwy, jeżeli nie przygotuje się dopasowanej do potrzeb konkretnego zastosowania rozdzielnicy elektrycznej.
Czym jest rozdzielnica elektryczna?
Rozdzielnica elektryczna to urządzenie, które jest głównym elementem instalacji znajdującej się w budynku, jego wydzielonej części lub maszynie, urządzeniu bądź pojeździe. Jej funkcją jest rozprowadzenie prądu do poszczególnych obwodów, a także ich zabezpieczenie oraz utrzymywanie określonych parametrów zasilania. W zależności od potrzeb mogą one być umieszczane w szafkach natynkowych lub podtynkowych, a także większych szafach, gdy chodzi o budynki albo tablicach lub szafach sterujących, kiedy w grę wchodzą pozostałe zastosowania. Każde urządzenie tego rodzaju składa się z obudowy zabezpieczającej przed nieuprawnionym dostępem oraz warunkami zewnętrznymi, w której znajduje się szyna montażowa służąca do zakładania poszczególnych komponentów, a także przestrzeń do założenia przewodów lub szyn prądowych. Dla usprawnienia pracy stosuje się wcześniejszą prefabrykację rozdzielnic elektrycznych. W Rudzie Śląskiej usługami tego rodzaju zajmuje się firma AR-RAF.
Co musi się znaleźć w rozdzielnicy elektrycznej?
Rodzaj osprzętu montowanego w ramach prefabrykacji rozdzielnicy zależy od jej przeznaczenia. W przypadku instalacji umieszczanych wewnątrz budynków najczęściej są to wyłącznik główny rozłączający napięcie w całym układzie, a także wyłączniki nadmiarowo-prądowe, których zadaniem jest odłączające zasilanie w razie zwarcia. Zakłada się wyłączniki różnicowo-prądowe, które reagują na upływ prądu, chroniąc użytkowników przed porażeniem. Często potrzebne są bezpieczniki przeciwprzepięciowe, przydatne w razie wyładowań atmosferycznych czy skutków awarii sieci elektroenergetycznej. Zależnie od sytuacji zakładane są na ogół bezpieczniki typu 1 i 2, a w niektórych przypadkach także typu 3. W rozdzielnicy znajdują się wyłączniki odcinające zasilanie w poszczególnych obwodach, zwykle zintegrowane z wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi. Potrzebna może być też aparatura pomiarowo-kontrolna. Firmą specjalizującą się w prefabrykacji rozdzielnic różnych typów jest AR-RAF z Rudy Śląskiej. Zajmuje się ona także pomiarami, rozprowadzaniem okablowania oraz usuwaniem awarii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana