Na czym polega obróbka mechaniczna szkła?
Szkło samo w sobie jest ostre i surowe. Ładne i bezpieczne krawędzie uzyskuje się poprzez obróbkę mechaniczną. Panele szklane, lustra czy wykończenia mebli obrabia się, żeby wyglądały lepiej i nie zagrażały niczyjemu bezpieczeństwu. Sposobów na obróbkę jest wiele, każdy z nich daje trochę inny efekt. W ten sposób można dowolnie wykończyć szkło, zależnie od jego przeznaczenia i miejsca, w którym ma zostać zamontowane.
Podstawowe rodzaje obróbki mechanicznej szkła
Szkło można obrabiać mechanicznie na kilka sposobów. Podstawowe z nich to:
szlifowanie, które ma za zadanie zabezpieczyć krawędzie płyty szklanej,
frezowanie, które jest techniką zdobienia szkła – sprawdza się praktycznie do każdego jego rodzaju,
piaskowanie, które jest stosowane do zmatowienia powierzchni szkła.
Obróbka mechaniczna szkła może służyć różnym celom. Zazwyczaj jednak jej głównym założeniem jest zabezpieczenie powierzchni przed uszkodzeniem i nadanie jej wyjątkowego efektu wizualnego. Tak przygotowane produkty można zamontować na ścianach, w drzwiach albo w meblach. Trzeba tylko pamiętać, żeby zlecić wykonanie obróbki doświadczonej firmie z profesjonalnymi narzędziami.
Oprócz podstawowych sposobów obróbki mechanicznej szkła można zdecydować się także na inne techniki, które różnią się efektem wizualnym. Są to między innymi:
modelowanie, które zmienia kształt i wymiary szkła,
wiercenie, za pomocą którego tworzy się w szkle otwory,
rytownictwo, czyli grawerowanie wzorów na szkle,
trawienie, które nadaje szkłu satynowe wykończenie,
stratyfikacja, wykorzystywana do stworzenia szkła laminowanego.
Metoda obróbki mechanicznej szkła zależy w dużej mierze od efektu, który chce się uzyskać oraz przeznaczenia danego produktu. Nie zawsze będzie można wykorzystać każdą z technik, szczególnie przy mniejszych i delikatniejszych wyrobach.
Jakie prace może dodatkowo zaoferować szklarz?
Szlifowanie to tylko jedna z możliwych usług, które można zamówić u szklarza. Firmy takie jak Glass Market oferują inne rodzaje obróbki materiału, które mogą okazać się równie przydatne. Zaliczają się do nich:
przycinanie szyb do wybranego formatu,
przygotowanie szkła do wykonania z niego blatów kuchennych,
przygotowanie paneli szklanych z dowolnym wzorem,
wykonywanie eleganckich luster na zamówienie.
Warto pamiętać, że odróbka mechaniczna szkła to niejedyny sposób na modyfikację. Można dowolnie przerabiać stare produkty i dostosować je do swoich potrzeb. Starym lub zniszczonym szybom można łatwo nadać nowe życie z pomocą doświadczonego zespołu szklarzy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana