Na czym polega napełnianie klimatyzacji?
Twoja klimatyzacja przestała działać prawidłowo, więc wezwałeś serwis? Specjalista po jej sprawdzeniu stwierdził natomiast, że konieczne jest nabicie czynnika chłodniczego? Powinieneś w takim przypadku wiedzieć, że to znak, aby skorzystać z usług innego fachowca. O tym, dlaczego dowiesz się natomiast z naszego artykułu!
Czym jest czynnik chłodniczy?
Czynnik chłodniczy stosowany w klimatyzacjach jest związkiem lub mieszaniną związków chemicznych, które krążąc w układzie zamkniętym, poddawane są różnym przemianom termodynamicznym. Oznacza to więc, że to niemu możliwe jest chłodzenie lub ogrzewanie powietrza. Obecnie stosowane czynniki chłodnicze dodatkowo często pełnią także funkcje smarowania. Dlatego też niedobór lub całkowity ich brak w klimatyzacji może doprowadzić nie tylko do jej nieprawidłowego działania, ale także uszkodzenia. Jednak warto pamiętać, że ubytki czynnika chłodzącego w klimatyzacji, to najczęściej wyłącznie objawy jej awarii. Napełnianie klimatyzacji nie rozwiązuje więc problemu, gdyż jego przyczyna nadal nie została wyeliminowana.
Jak działa układ klimatyzacyjny?
Układ klimatyzacyjny jest układem zamkniętym, w którym stale krąży czynnik chłodniczy. W teorii nie ma więc prawa dojść do jego samoistnego wycieku. W praktyce tego typu sytuacje mają jednak miejsce, gdy dochodzi do rozszczelnienia elementów instalacji klimatyzacyjnej. Oznacza to więc, że zbyt mała ilość czynnika w układzie klimatyzacyjnym wymaga znalezienia nieszczelności i jej naprawy, a nie nabijania go, gdyż takie działanie jest rozwiązaniem zapewniającym wyłącznie krótkoterminowy efekt.
Jak powinien przebiegać serwis klimatyzacji, gdy doszło do wycieku czynnika?
Profesjonalny serwis klimatyzacji, który we Wrocławiu oferuje między innymi firma zajmująca się naprawą urządzeń chłodniczych SCK Chłodnictwo i Klimatyzacje we Wrocławiu, w przypadku gdy doszło do wycieku czynnika z układu klimatyzacyjnego, składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich to przeprowadzenie próby szczelności. Pozwala ona na zlokalizowanie miejsc, w których układ klimatyzacyjny jest nieszczelny. Następnie wykonywana jest naprawa awarii, a dopiero po niej następuje ponowne nabicie układu klimatyzacyjnego. Tylko taka kolejność gwarantuje, że problemy z poprawnym działaniem klimatyzacji zostaną wyeliminowane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana