Na czym polega kalibracja przenośnych detektorów gazowych?
Przenośny detektor gazu służy do monitorowania obecności trujących substancji i łatwopalnych gazów. Urządzenia te zapewniają mobilność, a więc można z nich korzystać w wielu miejscach. Sprawdzają się przy dokonywaniu pomiarów w terenie, ponieważ umożliwiają szybkie i dokładne określenie miejsca występowania problemu. Kluczowe jest jednak zapewnienie pełnej sprawności detektorów poprzez regularne przeprowadzanie kalibracji.
Kilka słów o kalibracji detektorów gazu
Wzorcowanie detektorów to jedna z podstawowych czynności serwisowych. Kalibracja sensorów gazu polega na porównaniu wskazań urządzenia do wzornika. Skalibrowany aparat pracuje w bardziej precyzyjny sposób i dostarcza wiarygodnych wyników pomiarów. Sensory wzorcuje się w typowych warunkach ich pracy z uwzględnieniem wilgotności i temperatury. Do kalibracji mogą być wykorzystywane wyłącznie atestowane mieszanki gazów. Po przeprowadzonym wzorcowaniu wystawiane jest świadectwo kalibracji oraz protokół przeprowadzonych prac, a także zalecenia pokontrolne.
Detektor stacjonarny czy przenośny?
Detektory stacjonarne pracują w jednym dokładnie określonym miejscu — zwykle jest to obszar, w którym istnieje podwyższone ryzyko wycieku trujących gazów. Alarm aktywuje się w momencie, gdy w otoczeniu zostają wykryte zagrożenia. Sensory stacjonarne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie konieczny jest stały nadzór. Cel działania detektorów mobilnych jest dokładnie taki sam, ale ten rodzaj sensorów charakteryzuje się mniejszymi rozmiarami i możliwością częstych zmian lokalizacji. Sensory przenośne używane są w miejscach, w których trudno jest jednoznacznie wytyczyć obszar o większym ryzyku wycieku gazu. Lubuski dystrybutor przenośnych detektorów gazu KROLPOL oferuje urządzenia, które po wykryciu stężenia gazów przekraczającego wartość graniczną uruchamiają alarm wizualny, dźwiękowy lub wibracyjny.
Częstotliwość kalibracji przenośnych detektorów gazu
O tym, jak często należy dokonywać kalibracji sensora gazu, decyduje kilka czynników. Czas pracy pomiędzy serwisami może być bardzo różny i zwykle określany jest przez producenta sprzętu. Dla przykładu kalibrację wspomnianych przenośnych detektorów gazu Lubuskiego dystrybutora należy przeprowadzać przynajmniej raz na 36 miesięcy, a w przypadku niektórych urządzeń istnieje wymóg dokonywania serwisu co pół roku. Kalibracja musi być zlecona każdorazowo po kontakcie z gazami o wysokim stężeniu. Sensory zaleca się serwisować regularnie, w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko pojawienia się niepoprawnych odczytów i pokazywanie zawyżonych lub zaniżonych wartości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana