Możliwości nowoczesnych spotterów blacharskich
Wyposażenie warsztatu blacharskiego obejmuje różnego rodzaju urządzenia i narzędzia pomocnicze, bez których prowadzenie prac naprawczych karoserii byłoby zwyczajnie niemożliwe. Do sprzętów, bez których trudno wyobrazić sobie profesjonalny zakład blacharski, należy spotter blacharski. Do czego służy to urządzenie i na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Czym jest spotter blacharski?
Spotter blacharski, często nazywany zgrzewarką, jest rodzajem zgrzewarki oporowej. Służy do usuwania wszelkiego rodzaju odkształceń blach. Umożliwia zgrzewanie elementów mocujących z powierzchnią blachy, a następnie wyciągnięcie wgnieceń za pomocą młotka bezwładnościowego lub innego urządzenia. Spottery są powszechnie wykorzystywane do naprawy karoserii samochodowej. Ponadto używa się ich do łatania, rozgrzewania i bańkowania czy spęczania blachy. Ten ostatni proces polega na punktowym zgrzewaniu blachy i jej natychmiastowym schłodzeniu celem usztywnienia i ściągnięcia materiału.
Rodzaje spotterów blacharskich
Wyróżnia się dwa główne rodzaje spotterów blacharskich: basic i combi. Oba z nich oferuje sklep spawalniczy Spawaj.eu. Spottery basic nadają się do prostych prac w warsztatach blacharskich i lakierniczych. Umożliwiają obkurczanie blachy w miejscach wymagających naprawy. Charakteryzują się małymi rozmiarami i wagą, dzięki czemu można je łatwo przenosić. Spottery combi to urządzenia dla bardziej wymagających użytkowników. Są one przystosowane do pracy ciągłej i wyróżniają się lepszymi parametrami roboczymi niż modele basic. Poza standardowym wyposażeniem mają też elektrody pozwalające na liniowe i punktowe bańkowanie blach w miejscu naprawy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze spottera blacharskiego?
Kupując spotter blacharski, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pierwszym z nich jest moc, która decyduje o wydajności urządzenia i prędkości pracy. W mniejszych modelach wynosi ona zwykle 10 kW, ale może osiągać ponad 15 kW. Kolejnym ważnym parametrem jest regulacja czasu zgrzewania. Powinna być ona precyzyjna i regulowana w zakresie od 0 do 99 milisekund. Istotna jest także regulacja prądu zgrzewania. Umożliwia ona dobranie parametrów pracy w zależności od rodzaju zgrzewanego materiału. Ponadto spotter powinien mieć wentylator odpowiadający za chłodzenie oraz diodę sygnalizującą przegrzanie, która zapobiega uszkodzeniu obrabianego materiału.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana