Modele organizacji procesów budowlanych
Inwestor decydujący się na rozpoczęcie budowy musi mieć przygotowany plan procesów budowlanych. Określa on, jakimi czynnościami należy się zająć, żeby całość prac przebiegła szybko i sprawnie. Wyróżnia się trzy fazy, które trzeba wziąć pod uwagę. Dzięki nim planuje się różne działania. Trzeba się tylko upewnić, że dopełni się wszelkich formalności i prace przebiegną zgodnie z prawem.
Trzy główne fazy organizacji procesów budowlanych
Trzy najważniejsze etapy procesów budowlanych określają, jakie działania powinien podjąć inwestor. Zależnie od tego, co powstaje, będą pod nie podlegały różne prace. Wyróżnia się:
fazę przygotowania, która obejmuje uzyskanie pozwoleń na budowę, przygotowanie projektów oraz zabezpieczenie terenu budowy,
fazę realizacji, podczas której stawia się budynek,
fazę zakończenia, która obejmuje oddanie budynku do użytkowania.
Generalny wykonawca może sam podpowiedzieć, jakie prace będą musiały być wykonane na konkretnych etapach. Często jednak to inwestor planuje, co ma być zrobione. Nie można więc przystąpić do pracy bez wcześniejszego ustalenia, co dokładnie będzie wykonywane.
Jakie czynności można wykonywać na budowie?
Nie ma jednego, z góry określonego planu, którego inwestor powinien się trzymać. Można za to znaleźć ogólne czynności, które powinny być uwzględnione w organizacji procesów budowlanych. Są to między innymi:
zapewnienie nadzoru i bezpieczeństwa na planie budowy,
zapewnienie materiałów i sprzętu do budowy,
wnioskowanie o wydanie dziennika budowy, w którym dokumentowany będzie przebieg prac,
uzbrojenie działki, na której ma stanąć budynek,
przygotowanie dokumentacji technicznej,
podpisanie umowy z ekipą budowlaną.
Na końcu zawsze uwzględnia się sprawdzenie i odebranie całego budynku lub jego poszczególnych części. Czasami do planu dodaje się także rozbiórkę budynku, ale nie jest to konieczne.
Organizacja procesów budowlanych zazwyczaj opiera się na prostych etapach zarysowanych ogólnie. Specjaliści z firmy Mikoś Group proponują jeden z najprostszych modeli. Uwzględnia on po kolei opracowanie dokumentacji stawianego budynku, złożenie wniosku oraz uzyskanie pozwolenia na budowę, prowadzenie prac budowlanych i oddanie budowli do użytkowania. Model można dowolnie rozszerzać, pamiętając o zachowaniu kolejności faz. Organizacja procesów budowlanych powinna być dostosowana do obiektu, który ma stanąć na działce oraz jego wielkości. Niektóre czynności można pominąć, inne są wymagane przez prawo. Gwarantują też użytkownikom poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana