Mity i fakty na temat amputacji. Życie z protezami
Choć wiele osób może mieć wrażenie, że amputacja to koniec świata, wcale tak nie jest. Dobrze dobrana proteza i odpowiednia rehabilitacja pozwalają na powrót do pełnej sprawności — czego dowodem są na przykład igrzyska paraolimpijskie. Pomimo ograniczeń, życie z protezą nie musi oznaczać siedzenia w domu; warto szukać nowych możliwości i stale się rozwijać. W naszym artykule przedstawiamy fakty i mity dotyczące życia z protezami.
Sport po amputacji
Sport to jedna z rzeczy, która budzi największe obawy po amputacji. Wiele osób zastanawia się, czy będzie mogło dalej trenować ulubiony sport; korzystać z życia tak jak dawniej. Na szczęście odpowiedź jest twierdząca! Do biegania nie jest nawet potrzebna specjalistyczna proteza — oczywiście, jeśli nie ma się w planach przebiegnięcia maratonu. Istnieją natomiast pewne niedogodności w postaci ograniczeń samego organizmu, który męczy się o wiele szybciej. Amputacja na poziomie uda – to wysiłek większy od osoby pełnosprawnej o około 50 - 60%, a amputacja na poziomie podudzia – 20 - 30%. Niestety proteza po amputacji nie będzie w stanie zastąpić ubytków masy kostnej i mięśniowej, przez co potrzeba więcej wysiłku, by “wprawić protezę w ruch”.
Praca po amputacji
W XXI wieku technologia jest już na tyle zaawansowana, że istnieje naprawdę niewiele przeszkód w powrocie do pracy po amputacji. Idealna sprawność fizyczna nie jest potrzebna wszędzie, istnieje także wiele kursów, które pomagają się przebranżowić. Należy także pamiętać, że jeśli proteza nie wpływa na kompetencje pracownika, pracodawca nie ma prawa go zwolnić z tego tytułu.
Praca może także pomóc w przyzwyczajeniu się do nowej rzeczywistości; rzeczywistości z protezą. “Wyjście do ludzi” pozwoli na zapomnienie o problemach, a może także otworzyć drzwi do nowej kariery zawodowej. Trzeba także podkreślić, że jeśli tylko czujemy, że nie radzimy sobie z nową sytuacją, powinniśmy jak najszybciej poradzić się specjalisty. W końcu proszenie o pomoc to żaden wstyd.
Jakie protezy są dostępne na rynku?
Protezy można podzielić na kilka grup. Jednym z podziałów będzie ich zastosowanie, a więc służące do nauki chodzenia lub modularne. Inną grupą mogą być protezy dostosowane do miejsca amputacji: stopy, podudzia, wyłuszczenia w stawie kolanowym, uda, wyłuszczenia w stawie biodrowym oraz po hemipelvectomii. W salonie Ortotomas pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy z pewnością pomogą w wyborze odpowiedniej protezy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana