Metody wzbogacania folii
Folia to materiał, który jest w powszechnym użytku. Znajduje ona zastosowanie w najróżniejszych gałęziach przemysłu oraz w gospodarstwach domowych. Powszechnie pakuje się w nią wszelkie produkty. Producenci folii oferują wyroby w różnych rodzajach, odpowiednio do sposobu jej zastosowania. Procesy produkcji w końcowych etapach opierają się na wzbogacaniu folii, żeby jeszcze lepiej mogła spełniać swoją rolę. Jakie to metody?
Jak wygląda proces produkcji folii?
Folia produkowana jest z takich tworzyw sztucznych, jak polietylen, polipropylen czy fluoropolimery. Produkcję przeprowadza się dzięki dwóm metodom – rozdmuchu i wylewu. Pierwsza z nich polega na roztopieniu tworzywa sztucznego i wydmuchaniu go przez kulistą szczelinę. Otrzymuje się cienki, ale wytrzymały rękaw, który później bywa schładzany. Sposób ten okazuje się pracochłonny, ale efektem jest produkt wysokiej jakości. Folia jest odporna na przebicia i bardziej kleista.
Metoda wylewu, stosowana również przez firmy produkujące folie, takie jak FOL-PLAST, polega na przetoczeniu gorącego materiału przez płaską szczelinę. Następnie produkt jest schładzany na cylindrach. Taka folia jest elastyczna i wytrzymała. Jest też odporna na rozrywanie.
Jakie dodatkowe procesy przeprowadza się w celu wzbogacenia folii?
Jednym z najpopularniejszych sposobów na wzbogacenie folii jest jej laminowanie. Oznacza to pokrycie jednej z jej stron laminatem, wzbogacającym jej właściwości. Głównie chodzi o położenie takiej warstwy, która jest ochronna w przypadku produktów żywnościowych. Ponadto w celu ochrony przed promieniami słonecznymi laminuje się folię materiałem metalizowanym.
Do pakowania produktów spożywczych przeznaczone są też folie typu PE-EVOH oraz laminaty barierowe. Charakteryzują się one dużą barierowością, dlatego pakuje się w nie artykuły spożywcze, które mają długi okres przydatności do spożycia. Folia taka nie przepuszcza zapachów ani pary wodnej. Dodatkowo doskonale się zgrzewa.
Folie polietylenowe bywają opakowaniami typu stretch. Ten materiał może być barwiony w masie. Zastosowanie tego typu folii to pakowanie produktów ogrodniczych i mrożonek. Nie przykleja się do towaru w tradycyjny sposób, tylko szczelnie przylega. Na tego rodzaju folii i na wersji termokurczliwej jest możliwy kolorowy nadruk metodą fleksograficzną.
Folie w fazie produkcji poddaje się również ekstruzji. Polega to na wykonaniu takiego materiału, który składa się z kilku warstw. Głównie dotyczy to folii polietylenowych. Taki materiał jest wyjątkowo mocny i trwały.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana