Mała księgowość – co to takiego?
Mianem małej księgowości określa się uproszczony sposób prowadzenia rachunkowości. Mogą z niej skorzystać właściciele mikroprzedsiębiorstw i średnich firm. W przypadku zdecydowania się na taki system rozliczeń, zamiast ksiąg rachunkowych muszą oni prowadzić podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Na czym dokładnie polega mała księgowość i kto może z niej skorzystać?
Czym jest mała księgowość?
Ze zdecydowaniem się na działalność firmy na zasadach małej księgowości wiąże się przede wszystkim prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. Takie rozwiązanie ma zastosowanie wśród właścicieli przedsiębiorstw, którzy jako formę opodatkowania przychodu wybrali zasady ogólne lub podatek liniowy. Mogą to być spółki jawne, partnerskie bądź cywilne mające przychody za poprzedni rok obrotowy poniżej 2 mln euro. W przypadku przekroczenia określonego progu finansowego właściciele są zobowiązani do zrezygnowania z małej księgowości i przejścia na ogólne księgi rachunkowe. Za pomocą Księgi Przychodów i Rozchodów dokumentuje się wszelkie operacje gospodarcze przeprowadzanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Należy zawrzeć w niej między innymi przychody, koszty poniesione w związku z zakupem towarów i materiałów oraz wynagrodzenia dla pracowników. W prowadzeniu rachunkowości warto skorzystać z profesjonalnej obsługi księgowej, np. od biura finansowego SALDO.
Zalety małej księgowości — dlaczego warto?
Mała księgowość jest przeznaczona dla osób prowadzących mikroprzedsiębiorstwa i średnie firmy, spełniających opisane wcześniej wytyczne odnośnie wysokości przychodu i formy rozliczania. Uproszczona księgowość to ukłon ze strony ustawodawców w stronę niewielkich działalności, których właściciele mogą w ten sposób zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. W wielu przypadkach to sam przedsiębiorca może prowadzić firmę bez konieczności korzystania ze specjalistycznej obsługi księgowej. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu stosunkowo przejrzystej księgi rozchodów i przychodów, pozbawionej skomplikowanych ewidencji czy wykazów. Ze względu na duże ułatwienie i mniejszą czasochłonność, większość właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw decyduje się na rozliczanie firmy na podstawie księgi, zamiast używania pełnej księgowości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana