Łańcuchy rolkowe i tulejkowe – charakterystyka, zastosowanie
Zarówno łańcuchy rolkowe, jak i tulejkowe, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, wśród których wymienić warto choćby wysoką wytrzymałość i niezawodność, znajdują zastosowanie jako elementy wielu maszyn wykorzystywanych w przemyśle. Czym charakteryzują się powyższe rodzaje łańcuchów? Gdzie znajdują swoje zastosowanie? Na te oraz inne pytania, odpowiemy w artykule.
Łańcuchy napędowe rolkowe
Łańcuch rolkowy to rodzaj łańcucha drabinkowego, stanowiący element przekładni łańcuchowej, odpowiedzialnej za napędzanie różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Łańcuchy rolkowe stosowane są w budowie maszyn do układów napędowych, a także, jako cięgna dźwignowe.
Z powodzeniem wykorzystywane są zatem także w systemach transportu podwieszanego, który daje możliwość transportowania produktów i towarów w zakładach przemysłowych – zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej. System transportu podwieszanego, w którym stosuje się łańcuchy rolkowe, pozwala na przenoszenie ładunków zróżnicowanych pod kątem kształtów, wymiarów, a także wagi. Transport podwieszany stosuje się między innymi do przenoszenia żywności, elektroniki czy odzieży.
Łańcuchy rolkowe należą do najbardziej uniwersalnych rozwiązań. Składają się z płytek zewnętrznych i wewnętrznych, sworzni oraz rolek mocowanych na tulejkach. Warto wspomnieć, że zastosowanie rolek znacząco podnosi odporność łańcucha na zużycie, a także skutecznie zwiększa sprawność całej przekładni.
Łańcuch rolkowy może być łączony pojedynczo, podwójnie lub wielokrotnie. W przypadku, gdy sworznie łączą jeden rząd równoległych rolek, płytek i tulejek, mamy wówczas do czynienia z łańcuchem jednorzędowym, gdy zaś, sworzeń łańcucha jest przedłużony i łączy dwa lub kilka rzędów rolek, płytek oraz tulejek, wtedy (w zależności od tego, ile rzędów liczy dany łańcuch) mamy do czynienia z łańcuchem dwurzędowym lub wielorzędowym.
Godnym polecenia dostawcą podwieszanych systemów transportu technologicznego oraz komponentów (m. in. łańcuchów przemysłowych, kół zębatych, pasowych oraz stożkowych, nakrętek, śrub, a także innych elementów mechanicznych), jest FHU Ozdowski.
Łańcuchy tulejkowe
Łańcuch tulejkowy składa się z płytek wewnętrznych i zewnętrznych, sworzni oraz tulejek. W odróżnieniu od opisywanych powyżej łańcuchów rolkowych, ten nie posiada rolki, zatem nie powinien być stosowany w silnie obciążonych napędach głównych. Łańcuchy tulejkowe wykorzystywane są więc zazwyczaj w napędach pomocniczych lub w maszynach wolnobieżnych. Podobnie, jak rolkowe, tak i łańcuchy tulejkowe mogą być łączone pojedynczo, podwójnie lub wielokrotnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana