Kto może skorzystać z dofinansowania Kawka Plus?
Kawka Plus to ogólnopolski program mający na celu walkę z zanieczyszczeniem powietrza w miastach. Powinny wziąć w nim udział osoby mieszkające w miastach, w których regularnie odnotowywane są przekroczenia dopuszczalnego stężenia płynów. Innymi słowy, jest to miejski program dopłat do wymiany pieców we Wrocławiu na ekologiczne źródło ciepła. Sprawdź, kto może skorzystać z dofinansowania Kawka Plus!
Czym jest program Kawka Plus?
Kawka Plus to miejski program dopłat do wymiany pieców we Wrocławiu na ekologiczne źródło ciepła. Warto wspomnieć, że osoby, które przebudują piec niespełniający obowiązujących norm ekologicznych – mogą w 2022 roku dostać aż 12 tys. zł. na wymianę! W tym przypadku liczy się czas, ponieważ co roku dopłata do montażu nowego źródła ciepła będzie coraz niższa.
Warto podkreślić, że piec można wymienić bez wkładu własnego. Wystarczy skorzystać z właściwego dofinansowania oferowanego przez miasto. Dzięki temu osoby korzystające z niewłaściwych pieców unikną płacenia grzywny, która od 1 lipca 2024 roku może wynieść aż 5 tys. zł. W najbliższej przyszłości korzystanie z „kopciuchów” będzie karane – zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej.
Kto może ubiegać się o dopłaty z programu Kawka Plus?
Z dofinansowania Kawka we Wrocławiu mogą skorzystać:
- właściciele mieszkań lub domów we Wrocławiu (tylko osoby fizyczne). Przy czym sytuacja prawna mieszkania musi być uregulowana;
- najemcy mieszkań komunalnych;
- osoby, które wynajmują mieszkanie lub dom we Wrocławiu. W tym przypadku konieczna jest zgoda właściciela lokalu;
- osoby prowadzące w swojej nieruchomości działalność gospodarczą w rozumieniu unijnego prawa konkurencji.
W mieszkaniu lub domu powinien znajdować się sprawny piec na paliwo stałe takie jak: drewno, węgiel, pelet czy ekogroszek. Ponadto dotację można dostać na ogrzewanie elektryczne, gazowe, miejskie, olejowe, a także na pompę ciepła.
Na co można wydać dotację?
Dotację z programu Kawka Plus można wydać np. na:
- demontaż systemu ogrzewania na paliwo stałe,
- koszt zakupu, montażu i uruchomienia systemu ogrzewania,
- koszt modernizacji lub budowy systemów odprowadzania spalin i wentylacji,
- koszt zwiększenia mocy przyłączeniowej do lokalu, dokonanej w celu prawidłowego funkcjonowania montowanego niskoemisyjnego systemu ogrzewania.
Pieniądze otrzymane z programu warto przeznaczyć także na sporządzenie dokumentacji powykonawczej w związku z instalacją. W razie jakichkolwiek pytań, istnieje możliwość skorzystania z doradztwa firmy AQUA PROJEKT zajmujące się nadzorem budowlanym i pozwoleniami wodnoprawnymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana