Kto może przeprowadzać konserwację urządzeń transportu bliskiego?
![Kto może przeprowadzać konserwację urządzeń transportu bliskiego? Kto może przeprowadzać konserwację urządzeń transportu bliskiego?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-215040-kto-moze-przeprowadzac-konserwacje-urzadzen-transportu-bliskiego.jpg)
Urządzenia transportu bliskiego (UTB) występują praktycznie na każdej budowie, w większości magazynów i zakładów przemysłowych. Obsługa i przeglądy serwisowe tych maszyn wymagają posiadania odpowiednich kwalifikacji. Nieprzestrzeganie tych zasad grozi otrzymaniem mandatu nałożonego przez Urząd Dozoru Technicznego. Jakiś sprzęt zaliczamy do UTB? Kto może je serwisować i jaki jest zakres przeglądu? Odpowiadamy w artykule.
Czym są urządzenia do transportu bliskiego?
Mianem urządzeń transportu bliskiego (UTB), jak wskazuje nazwa, określa się wszelkie maszyny i urządzenia, które umożliwiają transportowanie ładunków i ludzi na niewielkich dystansach. Mowa tu o sprzęcie użytkowanym głównie na placach budów, ale także w magazynach czy zakładach produkcyjnych. Urządzenia zaliczane do UTB podlegają dozorowi technicznemu i są regulowane przez stosowne rozporządzenia. Zgodnie z postanowieniami Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) do UTB zalicza się m.in.:
dźwigi budowlane,
podesty ruchome wiszące i masztowe,
suwnice,
wciągarki i wciągniki,
żurawie stacjonarne i samojezdne,
wózki widłowe,
żurawie przenośne HDS.
Do obsługi wyżej wymienionych maszyn niezbędne jest posiadanie specjalistycznych uprawnień (zaświadczenia kwalifikacyjnego).
Zakres przeglądu konserwacyjnego
Przegląd konserwacyjny (okresowy) to zespół czynności, które należy przeprowadzać co kilkadziesiąt dni. W zakres tych czynności wchodzi m.in. kontrola:
toru dźwignic szynowych,
konstrukcji nośnej,
sprawności sterowania i oświetlenia,
stanu technicznego mechanizmów,
stanu zabezpieczeń i ograniczników,
instalacji przeciwpożarowej.
Prace konserwacyjne muszą być zawsze odnotowane w dzienniku przeglądów. Częstotliwość konserwacji urządzeń transportu bliskiego uzależniona jest od rodzaju maszyny i wynosi od 30 do 180 dni. Przeglądy są ważne nie tylko z uwagi na wymogi UTD. Należy ich przestrzegać dla bezpieczeństwa pracy, wyeliminowania usterek i zwiększenia żywotności maszyn.
Uprawnienia do wykonywania przeglądu konserwacyjnego
Zgodnie z zapisem zawartym w rozporządzeniu, ważnego serwisu urządzeń do transportu bliskiego może dokonać wyłącznie serwisant posiadający specjalistyczne uprawnienia. Osoby te muszą zostać właściwie przeszkolone i mieć zaświadczenie o pozytywnym zdaniu egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Specjalistów posiadających tego typu uprawnienia można znaleźć w wielu firmach w Polsce. Przykładem jednej z nich jest BestTap w Starachowicach. Warto pamiętać, że wykonanie serwisu przez osobę bez uprawnień może grozić wysokim mandatem i utratą gwarancji producenta danej maszyny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Domal ZUH Emil Kwiatkowski
Budowlane usługi - elektroinstalacyjne woj. zachodniopomorskie78-600 Wałcz, Kolejowa 11
-
Piotr Rybacki Usługi Dźwigowe
Dźwigi, dźwigowe urządzenia woj. warmińsko-mazurskie14-140 Wólka Majdańska 14
-
Zakład Ogólnobudowlany Dareks Dariusz Sędrowski
Budowlane usługi - ogólnobudowlane woj. warmińsko-mazurskie11-100 Lidzbark Warmiński, Lipowa 17 lok. 1
-
Alpindach Grzegorz Bednarek sp.j.
Dachy - konstrukcje woj. zachodniopomorskie73-110 Stargard, Broniewskiego 6