Kto i kiedy może zostać zwolniony ze szkolenia BHP?
Przejście szkolenia BHP to obowiązek niemal każdego pracownika. Jego celem jest przekazanie potrzebnej i przydatnej wiedzy oraz poinformowanie o zagrożeniach płynących z wykonywania pracy danym stanowisku. Dzięki temu pracownik będzie w stanie odpowiednio zareagować w sytuacjach zagrożenia. Okazuje się jednak, że nie każdy jest zobowiązany do przejścia takiego szkolenia.
Kto i kiedy może być zwolniony ze szkolenia BHP?
Według prawa “Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie”. Istnieje jednak grupa pracowników, która takiego szkolenia odbywać nie musi. Są to osoby, które:
wykonały szkolenie okresowe bhp u wcześniejszego pracodawcy i nie uległo ono przedawnieniu (pracownik posiada odpowiedni dokument potwierdzający ukończenie kursu),
wykonały szkolenie okresowe, które jest delegowane dla innego stanowiska, w którego trakcie zostały omówione te same przepisy, zagadnienia i tematyka dotycząca nowego stanowiska,
ukończyły w wymaganym okresie inne szkolenia niż szkolenie okresowe, dokształcania lub doskonalenia zawodowego związanego z nauką zawodu, przyuczeniem do zawodu albo podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, jeżeli jego program uwzględniał zakres tematyczny szkolenia okresowego przewidziany dla danego stanowiska pracy. Zwykle oznacza to studia podyplomowe związane z tematyką BHP.
We wszystkich pozostałych przypadkach odbycie kursu BHP może okazać się niezbędne. Najlepiej zrobić to pod okiem profesjonalistów, na przykład tych z firmy BHPpoznan.com, która oferuje także szkolenia BHP w języku ukraińskim i rosyjskim.
O czym warto pamiętać przy zwolnieniach ze szkolenia BHP?
Bardzo istotną kwestią, o której wiele osób zapomina, jest fakt, że przedstawienie stosownego oświadczenia o odbyciu szkolenia BHP nie jest równoznaczne ze zwolnieniem z jego odbywania, albowiem ostateczną decyzję o zwolnieniu pracownika ze szkolenia okresowego podejmuje pracodawca. Niemniej jednak część ekspertów uważa, że na tego typu kursy chodzić zawsze warto — pracownik niczego nie traci, a może ocalić komuś życie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana