Kryteria wyboru grilla ogrodowego
Grillowanie nierzadko określane jest polskim sportem narodowym. Trudno się temu dziwić – w trakcie letniego sezonu spotkania przy grillu w gronie rodziny czy przyjaciół to jeden z ulubionych sposobów spędzania wolnego weekendu. Nie ulega wątpliwości, że im lepsze jedzenie, tym bardziej udana impreza – dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego grilla do ogrodowy. Co należy wziąć pod uwagę przy kupnie takiego urządzenia?
Rodzaj grilla
W tradycyjnym grillu za paliwo służy węgiel lub popularny w ostatnim czasie brykiet. Stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku są z kolei grille gazowe, zasilane propanem. Wybór między tymi rozwiązaniami nie jest prosty, gdyż oba mają swoje zalety oraz wady. Do plusów grilla węglowego z pewnością należy stosunkowo niski koszt używania, a także fakt, że dym z paleniska nadaje przygotowywanym na ruszcie posiłkom dodatkowych walorów smakowych. Do grilli węglowych zaliczane są również grillo-wędzarnie, dostępne między innymi w ofercie firmy Smoker – poza przygotowywanie kiełbasek na ruszcie można je wykorzystać do wędzenia mięs i ryb. Z drugiej strony przygotowanie grilla węglowego wymaga więcej czasu, a jego obsługa – pewnych umiejętności. Pod tym względem grille gazowe są bardziej przystępne, ponieważ pozwalają bardzo dokładnie określić temperaturę pracy, jednak z drugiej strony są droższe w eksploatacji i mniej funkcjonalne, w zasadzie bliżej im do piekarnika, niż do grilla.
Konstrukcja grilla
Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze grilla ogrodowego jest jego konstrukcja – kształt rusztu, jego wielkość, mobilność, stabilność rodzaj materiałów użytej w produkcji. Tanie grille mają zazwyczaj niewielkie palenisko i umieszczony nad nim ruszt, którego wysokość można regulować. Wykonywane są ze zwykłej cienkiej blachy, pokrytej emalią, nie posiadają pokrywy, a całość konstrukcji jest raczej mało stabilna. Wszystko to sprawia, że nie są dobrym wyborem do ogrodu. Dużo lepszą inwestycją jest kupienie grilla wykonanego z blachy kotłowej o grubości co 4-6 mm – materiał ten posiada właściwości termiczne podobne do cegły szamotowej, dzięki czemu doskonale trzyma ciepło nawet po wygaśnięciu żaru w palenisku. Właśnie z takich materiałów wykonane są grillo-wędzarnie Smoker, które wyróżnia również specyficzna, liniowa konstrukcja. Palenisko w nich jest umieszczone nie pod rusztem, lecz w komorze obok – dzięki temu grillowanie jest bardziej higieniczne i nie wymaga stosowania aluminiowych tacek pod jedzenie. Komory są ponadto wyposażane w klapy, co pozwala minimalizować straty ciepła i wykorzystać grill do przygotowywania dań barbecue. Całość stanowi solidną, stabilną konstrukcję, która może pracować w różnych warunkach pogodowych.
Podsumowując – wybór grilla ogrodowego nie jest prosty ze względu na różnorodność dostępnych rozwiązań. Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, w jaki sposób skonstruowany jest grill i jakich materiałów użytego w jego produkcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana