Kilka rzeczy, których nie wiedziałeś o gotowych wiązarach dachowych
Czy wiesz, jak można zbudować więźbę dachową z prefabrykatów? Jeśli nie, przeczytaj artykuł. Poznasz x rzeczy, których nie wiedziałeś o gotowych wiązarach dachowych. Podpowiemy przy okazji, jak można usprawnić i przyspieszyć budowę domu, a na dodatek jak obniżyć koszt inwestycji oraz jak zbudować więźbę dachową z gotowych elementów drewnianych.
Czym są prefabrykowane wiązary dachowe?
Jeśli planujesz budowę domu, weź pod uwagę możliwość budowy więźby dachowej z gotowych wiązarów dachowych. Zwane inaczej dźwigarami kratowymi produkowane są przez specjalistyczne firmy zgodnie ze specyfikacją projektową przygotowaną przez architekta. Jedną z nich jest działający w Małopolsce producent domów drewnianych Concept Eiendom z miejscowości Grojec, niedaleko Krakowa, który także buduje domy szkieletowe i sprzedaje drewno konstrukcyjne. Tego typu firmy mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w dostarczaniu gotowych rozwiązań projektowych, produkcyjnych, a także montażowych elementów drewnianych. Są w stanie przygotować szybko i sprawnie najbardziej skomplikowaną konstrukcję dachową.
Gdzie i jak powstają prefabrykowane wiązary dachowe?
Gotowe wiązary dachowe dostarczane są na plac budowy jako moduły przygotowane do montażu. Wytwarzane są w halach produkcyjnych w dobrych warunkach i z zastosowaniem nowoczesnych maszyn i urządzeń. Dzięki temu wszystkie elementy prefabrykowanych wiązarów dachowych są idealne pod względem wymiarowym i precyzyjnie wykonane. Produkcja w warunkach fabrycznych pozwala także na dokładną impregnację drewna, również przeciwpożarową oraz solidny montaż gotowych dźwigarów kratowych, nieosiągalny w warunkach placu budowy.
Zalety wiązarów dachowych
Wiązary dachowe pozwalają na budowę solidnych konstrukcji dachowych. Produkowane są zgodnie z najwyższymi standardami z najlepszej jakości litego drewna, najczęściej iglastego – sosny lub świerku, które charakteryzuje się wysoką odpornością na skoki temperatur i wilgotności. Elementy konstrukcji łączy się ze sobą za pomocą specjalnych płytek wielokolcowych. Dzięki temu wyróżniają się niezwykłą wytrzymałością i utrzymują parametry nośne przez dziesiątki lat. Stosowanie gotowych elementów prefabrykowanych do budowy dachu pozwala na oszczędności, skraca bowiem czas budowy oraz wyklucza straty materiałowe w postaci odpadów drewnianych, co ma też swój wymiar proekologiczny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana