Kiedy warto zdecydować się na szklaną protezę oka (glass eye prosthesis)?
![Kiedy warto zdecydować się na szklaną protezę oka (glass eye prosthesis)? Kiedy warto zdecydować się na szklaną protezę oka (glass eye prosthesis)?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-313228-kiedy-warto-zdecydowac-sie-na-szklana-proteze-oka-glass-eye-prosthesis.jpg)
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wygląda życie po utracie oka? Dla wielu osób może to być trudne do wyobrażenia, ale szklana proteza oka może przynieść ulgę i pomóc w powrocie do normalnego funkcjonowania. W tym artykule dowiesz się, kiedy warto zdecydować się na szklaną protezę oka oraz jakie korzyści można zyskać dzięki niej.
Wskazania do założenia protezy
Szklana proteza oka, inaczej znana jako okuloplastyka, jest stosowana w przypadkach, gdy dana osoba straciła oko z powodu choroby, wypadku lub innych przyczyn. Wśród najczęstszych wskazań do założenia protezy oka można wymienić wyniszczenie gałki ocznej (tzw. phthisis bulbi), nowotwory oczu, uszkodzenia mechaniczne lub chemiczne oraz powikłania pooperacyjne. Ważne jest również podkreślenie, że nie każda osoba może być kandydatem do załozenia szklanej protezy oka - decyzję podejmuje lekarz okulista po dokładnym przebadaniu pacjenta i analizie jego potrzeb.
Korzyści z protezy oka
Jednym z głównych celów założenia szklanej protezy oka jest poprawa jakości życia pacjenta. Proteza może przyczynić się do zwiększenia pewności siebie, poprawy samopoczucia i wyglądu, a także łatwiejszego nawiązywania kontaktów społecznych. Ponadto, proteza oka jest wykonana z materiałów biokompatybilnych, dzięki czemu jest przyjazna dla organizmu człowieka i nie powoduje uczuleń czy podrażnień. Szklane protezy okulistyczne są również odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz mają wysoką trwałość, co przekłada się na długotrwałe korzystanie z tej formy rehabilitacji.
Proces tworzenia i założenia szklanej protezy oka
Tworzenie szklanej protezy oka (glass eye prosthesis) jest precyzyjnym i żmudnym procesem, który wymaga współpracy ze specjalistą. Na początek lekarz wykonuje odlew gałki ocznej, który będzie służył jako model do wykonania indywidualnej protezy. Następnie proteza jest dobierana pod względem kształtu, wielkości oraz koloru tęczówki, aby jak najlepiej oddać wygląd naturalnego oka pacjenta. Po wykonaniu właściwego modelu protezy, przeprowadzany jest proces jej założenia. Proteza może być mocowana do tkanek ocznych za pomocą specjalnych nici chirurgicznych lub przyssawek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Shape And Beauty Sp. z o.o.
Kosmetyka - usługi woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, ks. Majorka 3 lok. 4
-
Michał Bojko Fizjoterapeuta i Osteopata
Rehabilitacja woj. małopolskie30-218 Kraków, Królowej Jadwigi 195