Karty chipowe w codziennym życiu
Karty z tradycyjnymi kodami paskowymi czy paskami magnetycznym z pewnością zna każdy z nas. Jeszcze nie tak dawno temu wykorzystywaliśmy je niemal każdego dnia podczas codziennych czynności. Dużą popularnością odznaczają się jednak karty chipowe, które stanowią bezpieczniejszą alternatywę dla pozostałych wariantów. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdźmy.
Karty chipowe, czyli właściwie co?
Karty z chipem to stykowe karty plastikowe wyposażone w układ elektroniczny. Chip, czyli scalony układ elektorniczny, nazywany mikroprocesorem jest nośnikiem danych, który zapisuje informacje na danej karcie. W porównaniu do innych metod zapisu chip umożliwia dodatkowe szyfrowanie danych, co utrudnia ich odczytanie przez nieupoważnione do tego osoby.
W ofercie CartPoland polskiego producenta kart plastikowych znajdziemy dwa rodzaje kart chipowych: pamięciowe oraz mikroprocesorowe. Pierwsze z nich to elektroniczne bazy danych o pojemności od kilkudziesięciu bajtów do 1 kB. Tego typu modele przeznaczone będą jednak wyłącznie do przechowywania danych.
Mikroprocesorowe natomiast wyposażone są w co najmniej jeden procesor i pamięć od 1 kB do 16 kB. W porównaniu do pamięciowych wbudowano w nie własny system operacyjny, dzięki czemu nazywane są zamiennie kartami inteligentami lub smart card. Do czego możemy wykorzystać poszczególne warianty?
Karty chipowe i ich codzienne zastosowanie
Karty z chipem na tle pozostałych modeli charakteryzują się ogromną uniwersalnością. Przede wszystkim z powodzeniem zastępują karty magnetyczne i w porównaniu do nich wyróżniają się znacznie większą funkcjonalnością i co najważniejsze, chronią one skutecznie zapisane na nich dane.
Karty chipowe znajdują obecnie szerokie zastosowanie jako modele wykorzystywane do płatności bezgotówkowych w formie wariantów płatniczych lub przedpłaconych kart pre-paid. Oprócz tego mogą być zaadaptowane jako karty kontroli dostępu przydatne w biurowcach, halach, hotelach czy na różnego rodzaju konferencjach. Często używane są także jako karty lojalnościowe lub członkowskie.
W technologii kart chipowych produkowane są też elektroniczne bilety, karty parkingowe czy legitymacje ubezpieczenia zdrowotnego. Co więcej, chipy zawierają karty SIM (do telefonów komórkowych), identyfikatory elektroniczne oraz karty odbioru płatnej telewizji cyfrowej.
Warto także wspomnieć o tym, że karty wyposażone w chip bez problemu mogą również zostać w pełni spersonalizowane i dostosowanie do oczekiwań klientów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana