Jakie umowy gospodarcze zawiera się w obecności notariusza?
Sporządzenie umowy gospodarczej to czynność prawna, która ma znaczenie wielostronne lub dwustronne. Dokonywana jest przez przedsiębiorcę i dotyczy zakresu jego działalności, co z kolei ma związek z prowadzeniem przez niego firmy. Umowa gospodarcza jest powiązana z szerokim spektrum czynności prawnych. Na co warto zwrócić uwagę?
Jak umowę gospodarczą sporządzić u notariusza?
Pod kątem prawa gospodarczego notariusz może przygotować umowę jednostronną profesjonalną i dwustronną profesjonalną. Ta pierwsza dotyczy obrotu konsumenckiego i jedną stroną umowy jest przedsiębiorca, a po drugiej stronie występuje osoba, która w zakresie danej czynności nie jest profesjonalistą, ale konsumentem. W przypadku obrotu profesjonalnego z kolei (umowy dwustronnej), występuje wtedy, gdy po dwóch stronach czynności prawnej są osoby zajmujące się prowadzeniem działalności gospodarczej. Umowy gospodarcze spółek są bardzo złożone i dotyczą dokumentów nazwanych i nienazwanych. W umowie nazwanej można wymienić umowy spółek związane z różnym terminem - z przewagą długoterminowych. Tego typu umowy mają postać aktu notarialnego z pełną mocą prawną. Jeśli poszukujesz profesjonalnego wsparcia w tym zakresie, to umowy spółek z Gdańska są idealną propozycją!
Które umowy gospodarcze trzeba sporządzić u notariusza?
Umowy gospodarcze, jakie musi sporządzić notariusz, to np. umowa spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, akcyjnej i z ograniczoną odpowiedzialnością. Dokumenty spółek komandytowych zawierają np. określoną kwotę, do wysokości, której komandytariusz odpowiada za obowiązki spółki. W przypadku spółki komandytowo-akcyjnej składa się minimum z dwóch wspólników, którzy odpowiadają za zobowiązania w sposób nieograniczony. Jak zauważają specjaliści z Kancelarii Notarialnej Pauliny Łukasiewicz z Gdańska, umowy gospodarcze to jedne, z najczęściej zawieranych przez Klientów biznesowych.
Komu powierzyć sporządzanie umowy gospodarczej?
Umowy gospodarcze zawarte w formie innej niż akt notarialny są nieważne. Każdy z dokumentów sporządzonych przez notariusza, jest dokumentem urzędowym, który ma moc prawną. Właśnie dlatego warto zlecać to odpowiedzialne zadanie kancelariom notarialnym, które dysponują ogromnym doświadczeniem i aktualną wiedzą z tego zakresu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana