Jakie technologie są wykorzystywane do badania i analizy składu chemicznego metali?
Każda konstrukcja wykonywana z metali jest tak mocna, jak jej najsłabsze ogniwo. Współcześnie, kiedy surowce te pokonują długą drogę od huty do miejsca docelowego zastosowania, istnieje duże ryzyko związane z pomyłką lub ich niewłaściwą jakością. Aby uniknąć konsekwencji tych sytuacji, wykonywane są więc specjalistyczne badania i analizy składu chemicznego metali, które opisujemy w tym artykule.
Czym jest analiza i badania składu chemicznego metali?
Badanie polegające na analizie składu chemicznego metali określane także jako PMI (Pozytywna Identyfikacja Materiałowa) zaliczane jest do grupy badań nieniszczących i pozwala przede wszystkim wskazać czy ich jakość jest w pełni zgodna z normami oraz specyfikacjami. Na jego podstawie można wyeliminować wadliwe surowce lub półprodukty, które mogłyby przyczyniać się do awarii.
Za pomocą tego typu badań i analiz można jednorazowo określić zawartość różnorodnych pierwiastków chemicznych w między innymi:
stali stopowej,
stali austenitycznej,
stali narzędziowej,
stali węglowej
stopach niklu,
stopach miedzi.
W jaki sposób wykonywane są analizy i badania składu chemicznego metali?
Główną metodą wykorzystywaną w badaniach i analizach składu chemicznego metali przeprowadzanych przez specjalistyczne placówki, takie jak laboratorium badań nieniszczących DRACO jest analiza fluorescencji rentgenowskiej XRF. Polega ona na naświetlaniu próbek metalu za pomocą promieniowania rentgenowskiego, dzięki temu elektrony wybijane są z wewnętrznych powłok elektronowych. Powstałe w ten sposób dziury elektronowe wypełniane są z kolei elektronami wyższych powłok, które emitują promieniowanie pozwalające zidentyfikować konkretne pierwiastki na podstawie intensywności linii emisyjnych. Zaletą metody XRF jest to, że potrzebna do wykonania badania próbka metalu nie musi być w żaden sposób przygotowywana oraz nie ulega uszkodzeniu. Dodatkowo przeprowadzana analiza przebiega szybko oraz sprawnie, oraz może być wykonywana nawet poza laboratorium za pomocą przenośnych spektrometrów.
W jakim celu wykonuje się badania składu chemicznego metali?
Podstawowe zastosowanie analizy i badania składu chemicznego metali związane jest z kontrolowaniem materiałów oraz wyrobów pod względem ich zgodności z wymogami, a także certyfikatami przekazywanymi przez ich wytwórców. Dzięki temu można mieć pewność co do ich jakości i wyeliminować ryzyko pomyłek. W związku z tym są one powszechnie wykorzystywane przez różnorodne branże zwłaszcza działające w obszarze przemysłu energetycznego oraz petrochemicznego i rafineryjnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana