Jakie są rodzaje parapetów wewnętrznych?
Parapet to nierozłączny element wykończenia okna. Znajduje się on zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Parapety wewnętrzne wbrew pozorom pełnią kilka istotnych funkcji. Dlatego właśnie ich wybór jest poważną decyzją, której warto poświęcić nieco więcej uwagi. Jakie wyróżnia się rodzaje parapetów wewnętrznych i jakie jest ich zastosowanie? Zapraszam do czytania.
Jaką funkcję pełnią parapety wewnętrzne?
Zastanawiasz się, po co właściwie montuje się parapety wewnętrzne. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie ścian poniżej okna. W ten sposób uchronisz je przed działaniem wilgoci oraz zabrudzeniami. Dzięki temu ściany w pomieszczeniu zachowają swoje walory estetyczne przez długi czas.
Parapety stanowią również ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także zabezpieczają wystające ze ścian elementy, takie jak rury czy kable. Niweluje to ryzyko uszkodzenia okablowania lub instalacji.
Oprócz zabezpieczenia ścian parapety wewnętrzne pełnią również funkcję estetyczną. Tutaj kluczową rolę odgrywa materiał wykończeniowy, który jest bardzo ważnym elementem dekoracyjnym wnętrza.
Jak wybrać najlepszy parapet wewnętrzny?
Zajmujesz się wykańczaniem wnętrza mieszkania i nie wiesz, na jaki parapet się zdecydować? W ofercie producenta stolarki okiennej i drzwiowej Schwarz znajdziesz szeroki asortyment parapetów dostosowanych do Twoich potrzeb.
Podstawowym kryterium wyboru parapetów wewnętrznych jest materiał, z jakiego są one wykonane. Do ich produkcji wykorzystuje się między innymi PCV. Największą zaletą tego materiału jest stosunkowo niska cena i wytrzymała konstrukcja. Dlatego jest to świetne rozwiązanie dla osób z ograniczonym budżetem domowym.
Nieco bardziej elegancką alternatywą są modele wykonane z naturalnego kamienia. Tutaj szczególnym uznaniem cieszą się marmur, granit oraz piaskowiec. Jednak są one dość kosztowne i nieprzyjemne w dotyku. Dlatego ludzie zastępują je parapetami z konglomeratu, czyli kamienia syntetycznego. Są one dużo tańsze i lżejsze, a przy tym nie odstają estetyką.
Ostatnią ciekawą propozycją są parapety HDF. Jest to drewnopochodna płyta, która wyróżnia się dużą twardością. Płyta często pokrywana jest lakierem lub płytą imitującą dowolne drewno. Daje to szereg możliwości w wyborze stylu i kolorystyki parapetu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana