Jakie są rodzaje kotłów na słomę?
W dzisiejszych czasach, w których kładziemy duży nacisk na ekologię i ochronę środowiska, produkcja urządzeń opalanych biomasą nabiera na znaczeniu. W tym kontekście, kotły opalane słomą zaczynają zdobywać coraz większą popularność. Są proste urządzenia, które pozwalają na przetwarzanie odpadów rolniczych w energię cieplną. Dowiedz się, jakie są rodzaje kotłów na słomę.
Nowoczesne kotły na biomasę
Kotły na słomę pozwalają na budowę ekologicznych systemów grzewczych, w których źródłem ciepła jest spalanie popularnej biomasy. Słoma jest bowiem stosunkowo tania i łatwo dostępna, ponieważ uprawa zbóż w naszym kraju jest ważnym czynnikiem gospodarczym, a jednocześnie źródło ogromnych ilości odpadów organicznych. Kotły opalane słomą pozwalają na wykorzystanie tych odpadów jako źródła energii, zamiast niszczenia ich przez spalanie lub składowanie.
Ekologiczne kotły na słomę
Ogrzewanie słomą pozwala na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania. Podstawowym rodzajem kotłów na słomę są urządzenia przystosowane do spalania rozdrobionej słomy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kotłów na słomę, które różnią się m.in. wydajnością, rozmiarem i ceną. Wybór odpowiedniego urządzenia powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości użytkownika. Ich produkcją zajmują się specjalistyczne firmy. Dobrym przykładem jest między innymi producent kotłów grzewczych Kotły Koch z miejscowości Strzelce Wielkie, który oferuje kotły przemysłowe na biomasę, kotły retortowe na ekogroszek, piece uniwersalne i nadmuchowe.
Kotły na baloty słomy
Oprócz klasycznej wersji kotłów opalanych rozdrobnioną słomą istnieje także możliwość stosowania kotłów na baloty słomy. W tym rozwiązaniu paliwem są baloty ze słomy z różnego rodzaju zbóż. Dzięki temu łatwiejsze jest zmagazynowanie i przechowywanie paliwa. Nowoczesne kotły na baloty wyposażone są w specjalne urządzenia, które umożliwiają przetwarzanie i spalanie balotów ze słomy, co prowadzi do zmniejszenia kosztów magazynowania oraz przetwarzania odpadów. Korzystanie z kotłów opalanych słomą ma wiele zalet, takich jak:
niskie koszty paliwa,
łatwa dostępność słomy,
wysoka wydajność energetyczna,
ekologia, gdyż kotły opalane słomą pozwalają na korzystanie z odnawialnego źródła energii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana