Jakie są rodzaje gaśnic?
Najczęściej spotykanymi gaśnicami są urządzenia proszkowe, śniegowe, pianowe, halonowe i mgłowe. Niektóre z nich mogą posłużyć jako uniwersalne środki gaśnicze ogólnego przeznaczenia, inne nadają się do usuwania jednego typu pożaru. Wszystkie posiadają na etykiecie oznaczenie, które wskazuje, jakie zagrożenie może być skutecznie eliminowane. Poznanie ich pozwala na skuteczne wyposażenie obiektu w ochronę przeciwpożarową!
Powszechnie stosowane rodzaje gaśnic
Fachową wiedzę w kwestii urządzeń gaśniczych przekazuje ekspert firmy STRAŻAK z Warszawy. Popularne gaśnice można podzielić na:
proszkowe – w zbiorniku umieszczony jest neutralny proszek w towarzystwie gazu (azotu lub dwutlenku węgla) o podniesionym ciśnieniu. Starsze typy gaśnic proszkowych były wyposażone w nabój z gazem, który mieszał się z proszkiem tuż przed użyciem.
śniegowe inaczej CO2 – ten rodzaj urządzenia jako środka gaśniczego wykorzystuje dwutlenek węgla pod ciśnieniem. Rozprężenie gazu powoduje gwałtowne obniżenie temperatury do -79 stopni Celsjusza. Gaśnica śniegowa nie pozostawia po sobie pozostałości na materiale zajętym ogniem.
pianowe – w tym przypadku medium gaśniczym jest piana w towarzystwie sprężonego gazu (azot lub dwutlenek węgla). Można stosować ją do materiałów stałych, cieczy i tłuszczów.
wodne inaczej mgłowe – bardzo popularne do gaszenia materiałów stałych i olejów. Zawiera wodę lub roztwory wodne.
halonowe – obecnie nieprodukowane, chociaż bardzo skuteczne pod względem gaszenia pożarów. Gaśnice halonowe jako element gaśniczy wykorzystują węglowodory bromopochodne.
Pozostałe rodzaje gaśnic
Oczywiście zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków i mienia bazują na wykorzystaniu również innych typów gaśnic. Są one mniej popularne, jednak ze względu na specyfikę pożarów stosuje się je do konkretnych zastosowań. Przykładem jest gaśnica do metali. Stosuje się ją zwykle w zakładach przemysłowych, gdzie wykorzystuje się metale typu sód, potas, lit, czy magnez. Może być też wykorzystana do gaszenia odpadu aluminiowego oraz uranu. Inny rodzaj gaśnicy to tzw. gaśnica komputerowa. Ma zastosowanie w salach komputerowych, laboratoriach czy serwerowniach. Ma niewielkie rozmiary, a jej środkiem gaśniczym jest dwutlenek węgla.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana