Jakie są główne mechanizmy choroby alkoholowej?
Leczenie alkoholizmu polega m.in. na przełamywaniu psychologicznych mechanizmów uzależnienia. Warto je poznać, aby móc z nimi skutecznie walczyć. Choroba alkoholowa opiera się w dużej mierze na trzech mechanizmach: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozdwojonego „ja” oraz systemie iluzji i zaprzeczeń. Wyjaśniamy, dlaczego mają one tak destrukcyjny wpływ na osobę uzależnioną.
Nałogowe regulowanie uczuć
Właściwa regulacja emocji polega na umiejętności ich wyrażania i świadomego przeżywania. Niektóre osoby z różnych przyczyn nie mogły jednak wykształcić właściwych mechanizmów radzenia sobie z emocjami. Jest to jedna z przyczyn rozwoju uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Choroba alkoholowa to stan, w którym każda sytuacja stresowa, a także każde pozytywne pobudzenie, wywołuje silny głód. Wypicie alkoholu przynosi krótkotrwałą ulgę, gdy jednak procenty przestają działać, napięcie powraca ze zdwojoną siłą. W ten sposób powstaje błędne koło.
Rozdwojenie „ja”
W wyniku działania mechanizmu rozdwojonego „ja” zaburzona zostaje zdolność osoby uzależnionej do podejmowania decyzji i kierowania własnym postępowaniem. Co więcej, osoba uzależniona doświadcza skrajnie różnych emocji względem samego siebie. Gdy jest pod wpływem alkoholu, czuje się pewna, sprawcza i silna. Dominuje wówczas tzw. „ja” potężne. Gdy trzeźwieje, pojawia się uczucie wstydu, a samoocena gwałtownie się obniża. Do głosu dochodzi „ja” upadłe. Uzależniony przywiązuje się do swojego „ja” potężnego, w związku z czym coraz częściej sięga po kieliszek, a mechanizm coraz bardziej się nakręca. Dlatego też bardzo ważne jest, aby skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pozwolą odnaleźć prawdziwe „ja”. Znajdziemy ich m.in. w ośrodku leczenia uzależnień Wenus w Warszawie.
System iluzji i zaprzeczeń
Choroba alkoholowa często wiąże się z wyrzutami sumienia, poczuciem winy, złością na samego siebie i niską samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala osobie uzależnionej pozbyć się tych negatywnych odczuć. Polega on w dużej mierze na konsekwentnym zaprzeczaniu, że ma się problem z alkoholem. To właśnie ten mechanizm najczęściej powstrzymuje osobę uzależnioną przed podjęciem leczenia alkoholizmu. W końcu alkoholik zaczyna wierzyć we własne kłamstwa, a w procesie tworzenia iluzji zaczynają uczestniczyć również jego współuzależnieni bliscy. Wtedy pomocy potrzebuje już cała rodzina. Dlatego też ważne jest, aby stanąć w prawdzie i szybko sięgnąć po pomoc.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana