Jakie normy muszą spełniać opakowania do kawy i żywności?
Materiały, które mają kontakt z żywnością, muszą być bezpieczne dla zdrowia. Powinny chronić zawartość przed dostępem powietrza i wilgoci, a także przed zanieczyszczeniem. Dzięki temu najlepiej spełniają swoją podstawową funkcję, którą jest zachowanie trwałości znajdujących się wewnątrz produktów spożywczych. Skład materiałów na opakowania dla przemysłu spożywczego jest regulowany przepisami prawa. Zobacz, jakie normy muszą spełniać!
Jakie cechy powinny mieć opakowania do kawy i żywności?
Opakowania do żywności muszą być wykonane z materiałów, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. W związku z tym do ich produkcji należy używać tworzyw, które uniemożliwiają zanieczyszczenie żywności. Opakowania powinny być:
szczelne,
higieniczne,
odporne na uszkodzenia mechaniczne,
odporne na degradację mikrobiologiczną.
Tworzywa nie mogą mieć w swoim składzie substancji, które powodują zmianę smaku, wyglądu lub zapachu jedzenia. Jeśli są biodegradowalne, muszą rozkładać się do bezpiecznych substancji oraz nadawać się do recyklingu. Przykładem mogą być produkty od PRO-MASZ-PAK z Chodzieży. Firma oferuje opakowania termozgrzewalne, które są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Posiada ona certyfikat spełniania normy ISO 9001:2015 dotyczącej wdrożonego systemu zarządzania jakością.
Normy dla opakowań dopuszczonych do kontaktu z żywnością
Różnorodność opakowań do żywności: opakowań foliowych z OPP, PE, laminatu i połączeń papieru z tworzywem powoduje konieczność opracowania ogólnych norm dla jakości tych produktów. Wytyczne znajdują się w ustawie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych oraz w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Oprócz ustawodawstwa krajowego kwestię opakowań regulują rozporządzenia i dyrektywy Unii Europejskiej dotyczące opakowań i produktów, które mają bezpośredni kontakt z żywnością. Zostały one opracowane po to, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom spożywającym produkty żywnościowe. Przepisy regulują rodzaje stosowanej technologii produkcyjnej oraz użytych materiałów. Normy, które muszą spełniać tworzywa dopuszczone do kontaktu z żywnością, są regulowane przepisami prawa. Aby zagwarantować bezpieczeństwo konsumentów, należy zawsze używać sprawdzonych opakowań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana