Jakie leki można sprowadzić na zamówienie?
Sprowadzenie leków na zamówienie jest w Polsce legalne, chociaż nie dotyczy wszystkich preparatów. Import docelowy jest możliwy w przypadku leków, które nie są obecnie dostępne na terenie naszego kraju. Gdy produkt, jaki chory stosuje do ratowania swojego życia lub zdrowia, nie jest dopuszczony w Polsce do obrotu, to wtedy za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia można zamówić taki preparat. Jakie leki są możliwe do sprowadzenia?
Import docelowy leków – kiedy się go stosuje?
Import docelowy leków umożliwia sprowadzenie preparatów, nieposiadających w Polsce swoich odpowiedników – a więc nie ma leku, który w składzie zawiera taką samą substancję czynną, postać lub dawkę. Jest to również możliwe w przypadku preparatów, które nie stanowiły przedmiotu postępowań – prezes URPL odmówił dopuszczenia ich do obrotu, przedłużenia pozwolenia lub cofnął pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. Aby jednak sprowadzić leki z zagranicy, należy posiadać zgodę Ministra Zdrowia. Żeby ją uzyskać, składa się specjalne podanie. Zapotrzebowanie na lek może zgłosić szpital lub lekarz prowadzący leczenie. Jeśli poszukujesz zaufanej apteki, która pomoże w uzyskaniu dostępu do takich preparatów, to z Gdańska leki na zamówienie są idealnym rozwiązaniem dla Ciebie!
Jak uzyskać lek sprowadzany na zamówienie?
Chcąc skorzystać z leczenia preparatem niedostępnym w Polsce, trzeba porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. To właśnie specjalista (nie Pacjent) może zlecić sprowadzenie konkretnego leku zza granicy. Import docelowy leków oferuje także Apteka Rodzinna w Gdańsku, która współpracuje z wieloma jednostkami medycznymi. Doktor wypełnia specjalny formularz i dołącza do niego uzasadnione korzyści z zastosowania danego leku. Na wniosku znajdują się m.in. informacje o chorobie Pacjenta, kopia wyników badań czy wypis ze szpitala. Formularz wraz z uzasadnieniem składa się lub przesyła do Ministerstwa Zdrowia. Na wydanie odpowiedni Minister Zdrowia ma 21 dni od chwili, gdy otrzyma formularz. Po uzyskaniu zgody od Ministra lekarz lub szpital ma kolejne 60 dni na przekazanie zapotrzebowania do realizacji przez aptekę. Apteka sprowadzi dany lek za pośrednictwem hurtowni.
Kto może wykonywać import docelowy leków?
Import docelowy leków należy zlecać profesjonalnym aptekom, które dbają o fachowy poziom obsługi. Specjalistyczne punkty troszczą się o dobro Klientów, dlatego przykładają szczególną wagę do wykonywanych zadań. Farmaceuci pomagają w wyborze odpowiedniego środka i przekazują niezbędne zalecenia związane ze sposobem jego stosowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana